Alkoldehidrogenaz (ADH) enziminin tavuk karaciğerinden saflaştırılması ve florisil üzerine immobilizasyonu
Purification of alcoholdehydrogenase enzym from chicken liver and immobilization onto florisil
- Tez No: 266215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada tavuk karaciğerinden alkoldehidrogenaz enzimi kısmi saflaştırılıp, aktifleştirilmiş florisil 'e doğrudan immobilize edilmiştir. Bu amaçla homojenizasyon, ultrasantrifüjleme, % amonyum sülfat çöktürmesi, diyaliz, iyon değişim kromatoğrafisi uygulanmıştır. Bu işlemler sonucunda karaciğer alkoldehidrogenazı kaba homojenata göre 150.3 kez saflaştırılmış ve enzimin spesifik aktivitesi 0.631 U/mg protein olarak bulunmuştur. Florisile doğrudan immobilize edilen enzimin aktivitesi 0,034 U/mg protein olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, alcoholdehydrogenase had been purified from chicken liver and direct immobilization of alcoholdehydrogenase onto activated florısıl was investigated. For this purpose; liver homogenization, ultracentrifugation, dıalys, ammonium sulphate precipitation, anion exchange chromatography were applied partially purified alcoholdehydrogenase and directly immobilizied onto florısıl. Chicken liver alcoholdehydrogenase was purified 150.3 U/mg fold in liver samples and specific activity of the enzyme in liver was found as 0.631 U/mg prot, respectively. The activity of the immobilized enzyme was found as 0,034 U/mg proteın