Serum alkol dehidrogenaz, arilesteraz ve prolidaz enzimlerinin yöntemlerinin irdelenmesi ve kronik karaciğer hastalığı tanısındaki değerleri
- Tez No: 30110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Serum alkol dehidrogenaz, 'arilesteraz ve prolidaz enzim lerinin yöntemleri irdelendi ve kronik karaciğer hastalıkları tanısındaki değerleri belirlenmeye çalışıldı. Serum ADH enzimi, hepatit A viruslu, 65 kişide, geçiril miş hepatit A viruslu 21 kişide, hepatit B viruslu 12 kişide, ve iskemik kalp hastalığı olan 32 kişide çalışıldı. Tüm hasta gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı fark bulundu (P < 0.05). Myokard infarktüsünden sonra ADH 'm diğer enzim testlerine göre çok daha uzun süre yüksek olduğu saptandı. Hepatit A virüslü, hastalar ile hepatit B virüslü hastalar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Ayrıca, ADH ile AST, ALT, ALP, DB, ÎB arasında kore lasyon gözlenmedi. Bu nedenle ADH enziminin myokard infarktüsü takibi ile kronik kalp yetersizlekinde ve geçirilmiş viral kara ciğer enfeksiyonlarında rutin ya da tarama amacıyla bile kulla nılabileceği gözlendi. Arilesteraz enzimi ile yaptığımız çalışmalarda sonuca varılamadı ve yöntemin yetersiz olduğu görüldü. Serum prolidaz enziminin, KCFT ve serum enzimleri ile kore lasyonu olmamasına rağmen, siroz ve kronik karaciğer hastalıkla rında kontrol grubuna göre önemli fark gösterdiği saptandı. So nuçta, serum prolidaz ölçümünün karaciğer hastalıklarında kronik leşmeye gidişi ve sirotik doku oluşumunda kullanılabilecek bir test olduğu gözlendi. -54-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The methods of serum alcohol dehydrogenase, prolidase and arylesterase were evaluated and the values of the diagnosis in chronic liver diseases were determined. Serum ADH levels in patients with 65 hepatitis A virus, 21 the history of hepatitis A virus, 12 hepatitis B virus and 32 ischemic heart disease were studied. Significantly high levels were found when compared with the control group (P 0.05). ADH were" stayed much longer in regard to the other enzyme test af ter myocardial infarction. No significent differences were found in patient with hepatitis A and B. Further more, there were no corelation between ADH and AST, ALT, ALP, DB, IB. For this reason it was found that ADH may be used in fallow up of MI and chronic heart in sufficiency may be used in recovered viral infectious as a routin or screening purpase. Since the method of arylesterase enzyme was sufficient we couldn't get good resultswith this method. In spite of there is no correlation between liver function tests serum enzymes and serum prolidase enzyme. We found there were significent dif f ereces between chirosis, chronic liver disease and the control group. As a result, the meusuremeht of serum prolidase enzyme may be used in chronical progression of the liver disease and proceeding of fibrosis. -55-