Spirulina kültürlerinde besin elementlerinin farklı oranlarda kullanımının kuru madde, protein ve klorofil-a düzeyine etkisi
The effect of using different nutrient ratios on dry matter, protein and chlorophyll a levels in the spirulina cultures
- Tez No: 266224
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Spirulina kültürlerinde yüksek biyomas verimliliği ile birlikte besin kimyasını olumsuz etkilemeyecek biçimde besleyici elementlerin farklı kompozisyonlarını oluşturmak ve üretim maliyetinin düşürülmesini sağlamak amacıyla yürütülen bu çalışmada, S. platensis kültürlerinde karbonat %25, %50, %75, %100, karbonat ve mikroelementler, besi ortamını oluşturan kısım-I ve kısım-II ve ayrıca kısım-I, kısım-II ile birlikte mikroelementler %25, %50, %75 oranında eksik uygulanmıştır.Kontrol grubuna en yakın kuru madde miktarı 2.36 g L-1 ile karbonat ve mikroelementlerin %50 oranında eksik uygulandığı grupta saptanmış olup bu gruba ait protein içeriği, OD değeri ve klorofil-a miktarları sırası ile %54.9, 2.27 ve 15.21 mg L-1 olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda %59.3 protein içeriği belirlenirken %25 karbonat eksiltilen kültürlerde %58.2 protein oranı belirlenmiştir. Çalışmada, besi ortamına karbonatın %50 den daha az eklendiği gruplarda ürün verimliliği yetersiz bulunmuş bununla birlikte bu gruplarda protein düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study carried out with the aim of obtaining high biomass productivity to not adversely affect food chemistry of Spirulina and to create different chemical composition of nutrients to reduce the production cost, carbonate 25, 50, 75, 100%, carbonate and microelements, part I and part II of growth media, part I, part II and microelements 25, 50, 75% were applied missing.Control group closest to the dry matter content 2.36 g L-1 with the carbonate and microelements 50% missing in the applied group was detected, and this group of proteins, OD values and chlorophyll a amount were determined 54.9%, 2.27 and 15.21 mg L-1 respectively. While the protein content of 59.3% was determined in the control group, 58.2% the protein content was found in the 25% carbonate missing cultures. In the study, the crop productivity was found inadequate with the group of the carbonate was added 50% missing, however the protein levels were found higher in the same group.