Kolorektal kanserli hastalarda 12q13-24 bölgesindeki heterozigotluk kaybının araştırılması
Investigation of loss of heterozygosity on 12q13-24 region in patients with colorectal cancer
- Tez No: 266239
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN CAMCI, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolorektal kanserler dünyada en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Kolorektal kanser çok basamaklı ve uzun bir karsinogenez aşamasından sonra oluşmaktadır. Tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonu kolorektal kanserlerde en önemli basamaklardan birisidir. Heterozigotluk kaybı (LOH) analizleri tümör baskılayıcı genlerin lokalizasyonunu belirlemede kullanılan etkili bir metottur. Bu çalışmada 47 kolorektal kanserli hastanın normal ve tümörlü dokularında 5 mikrosatellit markır kullanılarak kromozom 12q13?24 bölgesindeki LOH araştırıldı. LOH sıklığı ile klinik-patolojik veriler, lojistik regresyon ve ?2 analizleri ile kıyaslandı. 47 tümör dokusunun 34'ünde (% 72,3) en az bir markırda LOH saptandı. En yüksek LOH frekansı % 34,3 ile D12S129 lokusunda, en düşük LOH frekansı ise %23,3 ile D12S78 lokusunda saptandı. D12S83 lokusunda % 31,5, D12S346 lokusunda % 29,6 ve D12S1660 lokusunda da % 25,5 oranında LOH tespit edildi. LOH sıklığı ile klinik-patolojik veriler arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Kromozom 12q13?24 bölgesi tümör baskılayıcı gen olabilecek birkaç aday gen (RASAL1, ITGA7, STAB2, GLIPR1 ve SLC5A8) içermektedir. Bu genlerin kolorektal kanser oluşumundaki kesin rolleri bundan sonra yapılacak çalışmalar ile ortaya konabilecektir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common cancers in the world. Colorectal cancer develops after a long and multistep carcinogenesis process. Inactivation of tumor suppressor genes is one of the most important steps in development of colorectal cancer. Loss of heterozygosity (LOH) analysis is an effective method that is frequently used to determine the localization of the tumor suppressor genes. In this study, we analyzed chromosome 12q13-24 region among 47 patients with colorectal cancer by using 5 microsatellite markers. The frequency of LOH and the clinicopathological data were compared with logistic regression and ?2 test. In 34 of 47 tumor tissues (72,3%), LOH was detected at least in one marker. The highest LOH frequency was 34,3% on D12S129 locus, and the lowest frequency was 23,3% on D12S78 locus. LOH was detected as 31,5% on D12S83 locus, 29,6% on D12S346 locus and 25,5% on D12S1660 locus. No statistically significant correlation was found between the frequency of LOH and clinicopathological features (p> 0,05). Chromosome 12q13-24 region contains a few known genes (RASAL1, ITGA7, STAB2, GLIPR1 and SLC5A8) that may be candidate tumor suppressor genes. Precise roles of these genes in colorectal cancer formation will be clarified by later studies.