Kolorektal kanserli hastalarda büyüme hormonu, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri
The Levels of growth hormone IGF-1 and IGFBP-3 in colorectal cancer patients
- Tez No: 91760
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), kanser hücreleri için önemli bir mitojendir ve IGF bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3), hücre büyümesini inhibe etmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda IGF-1 artışı ile IGFBP-3 azalmasının kolorektal kanser riskini arttırdığı düşünülmektedir. Bu görüşten yola çıkarak biz de kolorektal kanser ile kontrol grubu arasında IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza yeni tanı konmuş 31 kolorektal kanser hastası ile 25 kontrol alındı. Alınan serum örneklerinden eş zamanlı olarak büyüme hormonu (GH), IGF-1, IGFBP-3, insülin, açlık kan şekeri (AKŞ) ve karsinoembriyonik antijen (CEA) düzeyleri ve bu parametrelerin birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET: SUMMARY Insulin-like growth factor-1 (IGF-1) is an important mitogen whereas IGF binding protein-3 (IGFBP-3) inhibits cell growth. Recent studies have shown that high IGF-1 levels and low IGFBP-3 levels are associated with increased risk of colorectal cancer. We therefore examined the levels of IGF-1 and IGFBP-3 in colorectal cancer patients comparing with a control group. Thirty-one newly diagnosed colorectal cancer patients and 25 healthy controls were included in our study. Growth hormone (GH), IGF-1, IGFBP-3, insulin, fasting blood glucose and carcinoembriyonic antigen (CEA) levels were measured simultaneously and correlations between these parameters were studied.