Gaziantep ili ve çevresinde atık su ile sulanan bazı tarımsal alanlardan alınan bitki örneklerinde kadmiyum ve kurşun birikimi ile bu birikime bağlı olarak oluşan fizyolojik ve biyokimyasal değişimlerin incelenmesi
The investigation of cadmium (Cd) and lead (Pb) accumulation and the investigation of some phsylogicial and biochemical parameters depending upon this accumulation in plant samples collected from some agricultural areas irrigated with industrial wastewater around Gaziantep province
- Tez No: 266240
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET D. SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, Gaziantep ilinde atık sularla sulanan Karahöyük (1. istasyon) ve Salkım köyü (2. istasyon) ile temiz su ile sulanan Bostancık köyü (kontrol istasyonu) çevresinde yetiştirilen domates (Lycopersicum esculentum L.), biber (Capsicum annuum L.), patlıcan (Solanum melongena) ve mısır (Zea mays L.) bitkilerinin, farklı organlarında (kök, gövde ve yaprak) ve bu bitkilerin yetiştiği alana ait toprak ve sedimentlerdeki kurşun (Pb) ve kadmiyum (Cd) içerikleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of lead (Pb) and cadmium (Cd) accumulation in different parts (root, stem and leaves) of tomato (Lycopersicum esculentum L.), green pepper (Capsicum annuum L.), eggplant (Solanum melongena) and maize (Zea mays L.) collected from Karahöyük (1st station) and Salkım (2nd station) villages, irrigated with wastewater and also the amount of Pb and Cd concentrations in water and sediments were measured and compared with Bostancık village, selected as a control station, irrigated with clean water.