Design of sharp transition FIR filters using frequency response masking technique
Frekans tepkisi maske tekniği kullanılarak keskin geçiş bantlı FIR süzgeç tasarımı
- Tez No: 266252
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Fourier Seri açılımları kullanılarak ve katsayı benzetmesi yöntemi ile FIR süzgeç tasarımı sayısal sinyal işleme uygulamalarında önemli bir yer kaplamaktadır. Fourier seri katsayılarının sonlu seçilmek zorunda olması verilen kazanç eğrilerinin tam olarak elde edilmesini engellemektedir. Bu sorunların giderilmesi ve daha düşük dereceli, daha kaliteli FIR süzgeç tasarımı konusu, uygun pencere fonksiyonlarının uygulanması ile bir ölçüde giderilmiştir. Bu çalışmada kazanç fonksiyonlarının frekans bandında parçalanarak kısmi süzgeç tasarımı ve elde edilen kısmi süzgeçlerin birleştirilmesi ile toplam kazanç eğrisini gerçekleştiren FIR süzgeç tasarımına ilişkin bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The design of FIR filters by using Fourier series coefficients takes an important place in the use of digital speech and signal processing applications. Since the number of coefficients has to be chosen as finite, gain curves cannot be obtained exactly. The deviation on the gain curves of designed and actual networks has been partially eliminated by applying the window functions on the coefficients. After getting partial filter characteristics by partitioning the gain characteristics at bandwidth and associating these partial filters gives total gain curve about FIR filter design and this what we are trying to present.