Yavuzeli ve Araban bölgesindeki (Gaziantep) tarım topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin erozyon açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some physical and chemical properties of the agricultural lands in Yavuzeli and Araban regions (Gaziantep) in terms of erosion
  1. Tez No: 266253
  2. Yazar: TUBA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDİHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Araban ve Yavuzeli bölgesindeki tarım topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri dikkate alınarak erozyona duyarlılık durumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Araban (14) ve Yavuzeli (18) bölgelerinden toplam 32 istasyon belirlenmiş ve bu istasyonlardan alınan toprak örnekleri fiziksel ve kimyasal analizlere hazır hale getirilmiştir. Ayrıca, bölgenin vejetasyon özellikleri de arazi çalışmaları esnasındaki gözlemlere ve literatür bilgilerine dayanarak belirlenmiştir. Çalışma alanı tarım topraklarından alınan numunelerde fiziksel analizler olarak toprak tekstürü, bünye sınıfı, toprak strüktürü, toprak perkolasyonu ve toprak renk skalası belirlenmiştir. Kimyasal analizlerde ise toprak pH'sı, tuz, organik madde ve kireç içeriği belirlenmiş ve bazı makro ve mikro (Fe, Cu, Zn, Mn, K, Mg, Ca) elementlerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, organik maddenin genellikle yetersiz olması, tüm topraklarda K, Ca, Mg konsantrasyonlarının yüksek olması ve silt içeriğinin genellikle yüksek olması, kilce zengin topraklarda ise organik maddenin yetersizliği ve genellikle zayıf vejetasyon nedeniyle bu bölgedeki tarım topraklarının erozyona oldukça duyarlı olduğu düşünülmektedir. Gereken önlemler alınmadığı takdirde, bu topraklarda erozyona bağlı olarak besin element kaybı ve bunun sonucunda toprak verimsizliği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the erosion susceptibility of the agricultural lands in Araban and Yavuzeli regions by taking into consideration some physical and chemical properties. For this purpose, a total of 32 stations from Araban (14) and Yavuzeli (18) were determined and soil samples obtained from these stations were prepared for the physical and chemical analyses. Furthermore, vegetation properties of the region was also determined based on the observations during the field study and the literature knowledge. Soil texture, texture class, soil structure, soil percolation and soil colour scale were determined in the soil samples obtained from the research area as pyhsical analyses. As for the chemical analyses, soil pH, content of salt, organic matter and lime were determined and analyses of several macro and micro (Fe, Cu, Zn, Mn, K, Mg, Ca) elements were performed. As a result, it is thought that the agricultural lands of this region are quite susceptible to erosion due to the insufficient organic matter in general, high concentration of K, Ca, Mg in all soils and generally high content of silt, insufficient organic matter in the soils rich in clay and generally poor vegetation. If the necessary precautions are not taken, loss of the nutrient elements and accordingly soil infertility depending on erosion in these lands are expected.