Properties of self-compacting rubberized concrete incorporatingrecycled steel fibres reclaimed from scrap tires
Hurda lastiklerden elde edilen geri dönüştürülmüş çelik fiberkatkılı kendiliğinden yerleşen betonların özellikleri
  1. Tez No: 953069
  2. Yazar: AHMED KAWA MAWLOOD MAWLOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜNEYİSİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALEEL YOUNİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ömrünü tamamlamış lastiklerin atılmasından oluşan atığın kendiliğinden yerleşen beton (KYB) üretimi için kullanılması önemli çevre sorunlarının önlenmesi için etkili ve sürdürülebilir bir çözüm olarak düşünülebirilir. Bu çalışmada, atık lastik kırıntısı ve lastiklerden geri kazanılan çelik lifler gibi geri dönüştürülmüş kaynaklar kullanılarak sürdürülebilir KYB'lerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için, farklı KYB karışımlarının taze ve sertleştirilmiş özellikleri değerlendirilmiştir. Taze özellik için yapılan deneyler çökme yayılması, L-kutusu, V-hunisi ve ayrışma direncini içerirken, sertleştirilmiş özellik için yapılan deneyler basınç, yarılmada çekme ve eğilme dayanımlarını, kılcal su geçirimliliğini ve ultrasonik ses hızı ölçümünü içermektedir. Ayrıca, çalışmada 600 0C ye kadar yüksek sıcaklık etkisinin bazı sertleşmiş özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sabit su-bağlayıcı oranı 0.38 ve toplam bağlayıcı içeriği 450 kg/m3 olan toplam dokuz KYB karışımı tasarlanmıştır. Doğal kum ile referans karışım ve lastik kırıntısı ile diğer iki karışım dikkate alınmıştır. Bu iki karışımda lastik kırıntısı doğal kumun yerine sırasıyla %10 ve %20 olarak hacimsel oranlarda yerdeğiştirilmiştir. Her lastik kırıntısı içeren beton karışımı için ise hacimce toplam %0.25, %0.5 ve %0.75 oranlarında geri dönüştürülmüş çelik lifler kullanılmıştır. Lastik kırıntısı ve geri dönüştürülmüş çelik lif kullanımının KYB'nin taze performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Özellikle, yayılma çapında ve L-kutu değerlerinde bir azalmaya ve 5. dakikadaki V-huni süresinde bir artışa yol açmıştır. Üstelik bu etkinin daha yüksek oranlarda daha da belirginleştiği kaydedilmiştir. Deney sonuçlarına göre, geri dönüştürülmüş çelik lifler, EFNARC limitlerini karşılamak için hem %10 hem de %20 kırıntı lastik içeren betonlarla toplam beton hacminin %0,5'ine kadar kullanılabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca, sonuçlar kumun kırıntı lastik ile ikame edilmesinin, KYB'lerin sertleştirilmiş özelliklerini etkilediğini ve dayanım değerlerinin düşmesine yol açtığını göstermiştir. Tersine, geri dönüştürülmüş çelik liflerin eklenmesi, basınç dayanımında küçük bir artışa ve çekme dayanımında önemli iyileşmelere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of the waste obtained from the disposal of end-of-life tires to produce self-compacting concrete (SCC) is considered an effective and sustainable solution to address important environmental problems. This study aims to develop sustainable SCCs by incorporating recycled resources such as crumb rubber and recovered steel fibres from discarded tires. To this, the fresh and hardened properties of the different SCC mixes were assessed. The tests for the fresh properties included the slump flow, L-box, V-funnel, and segregation resistance. In contrast, those for the hardened properties comprised the compressive, splitting tensile, flexural strengths, sorptivity, and ultrasonic pulse velocity. The effect of elevated temperature up to 600 0C on some of the measured properties of the mixtures was also studied. Nine SCC mixtures with a constant water-binder ratio of 0.38 and a total binder content of 450 kg/m3 were designed. The reference mixture with natural sand and the other two mixtures with crumb rubber were considered. Crumb rubber was replaced by natural sand in 10% and 20% volumetric ratios. Each crumb rubber-incorporated concrete mixture contains 0.25%, 0.5%, and 0.75% recycled steel fibres by the total volume for the remaining six mixtures. It was observed that using crumb rubber and recycled steel fibre significantly affected the fresh performance of SCC. Specifically, it led to a reduction in slump flow diameter and L-box values and an increase in Vfunnel time at 5 minutes. Moreover, it was noted that this impact became more pronounced at higher rates. According to the test results, the recycled steel fibres could be used up to 0.5% of the total concrete volume with 10% and 20% crumb rubber-incorporated concretes to meet the EFNARC limits. The results also showed that substituting sand with crumb rubber impacted the hardened properties of SCCs, leading to reduced strength values. Conversely, introducing recycled steel fibres caused a minor increase in compressive strength and considerably improved tensile strength.