Bazı Centaurea türlerinin bazı biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biochemical properties of some Centaurea species
  1. Tez No: 266302
  2. Yazar: GÖKHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, üçü Türkiye florası için endemik olan altı Centaurea (Asteraceae) türünün antioksidan kapasiteleri ve yağ asidi komposizyonları araştırılmıştır. Türlerin metanol ekstraklarının antioksidan kapasiteleri total fenolik içerik, total antioksidan kapasite, serbest radikal yakalama testi, ß-karoten/linoleik asit sistemi, indirgeme gücü ve CUPRAC (bakır indirgeme gücü) testini içeren altı farklı kimyasal metotla değerlendirilmiştir. BHA (bütillenmiş hidroksianisol), BHT (bütillenmiş hidroksitoluen) ve askorbik asit standart antioksidan bileşikler olarak kullanılmıştır. Centaurea türlerinin metanol ekstrakları önemli bir antioksidan etkinlik göstermiştir. C. drabifolia subsp. detonsa, C. kotschyi var. persica ve C. pulchella tüm test sistemlerinde diğer türlerden daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.Türlerin yağ asidi komposizyonları gaz kromatografik sistem (GC) kullanılarak tanımlanmış ve otuz yağ asidi belirlenmiştir. Genel olarak C 18:2 ?6 (linoleik asit) ve C 18:3 ?3 (?-linolenik asit) major yağ asitleri olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Centaurea türlerinin doğal antioksidanların ve esansiyel yağ asitlerinin bir kaynağı olarak gıda ve farmakolojik uygulamalarda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant capacities and fatty acid compositions of six Centaurea (Asteraceae) species three of which are endemic to Turkey were investigated. Antioxidant properties of methanolic extracts of the species were evaluated by six different chemical assays including total phenolic content, total antioxidant capacity, free radical scavenging assay, ß-carotene/linoleic acid system, reducing power and CUPRAC assay. Also, BHA (butylated hydroxyanisole), BHT (butylated hydroxytoluene) and ascorbic acid were used as the standard antioxidant compounds. Methanolic extracts of the Centaurea species exhibited a significant antioxidant activity. C. drabifolia subsp. detonsa, C. kotschyi var. persica and C. pulchella have stronger antioxidant properties than other Centaurea species in all test system.The fatty acid compositions of the species were analyzed by using gas chromatography (GC) system and thirty fatty acids were described in the oils. Generally, C 18:2 ?6 (linoleic acid) and C 18:3 ?3 (?-linolenic acid) were determined as the major fatty acids. The results indicated that the Centaurea species can be considered as a source of natural antioxidant and essential fatty acids for food and pharmalogical applications.