Tarım ürünlerinin kuruma karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of drying characterictics of agricultural products
  1. Tez No: 266311
  2. Yazar: SONER ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kurutma, gıdaların uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Genel olarak kurutma, tarım ürünlerinin içerdikleri suyun (nemin) büyük bir kısmının kontrollü şartlar altında uzaklaştırılarak ürünün bozulmasını önleyecek bir düzeye indirilmesi işlemidir. Doğal ortamdaki kurutma uygulamalarında kurumanın uzun sürmesi ve ürünün çevresel etkilere açık olması besin değerlerinin azalmasına, ürünlerde kalitenin düşmesine ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle kurutma işleminin özel amaçlı yapay kurutucular ile yapılması, hem kuruma süresini kısaltmakta, hem de uzun raf ömrüne sahip daha kaliteli ve temiz ürün elde edilmesini sağlamaktadır.Bu çalışmada, kivi meyvesinin kuruma karakteristiklerini belirlemek için kurutma havasının 50, 60, 70, ve 80 °C sıcaklık, 0.5 m/s, 1.0 m/s, 1.5 m/s ve 2.0 m/s hız ve % 5, % 10 ve % 20 bağıl nem değerlerinde deneyler yapılarak kurutma havası sıcaklığı, hızı ve bağıl neminin kurumaya etkileri araştırılmıştır. Kivinin kurutulmasında, kurumayı açıklamak için kurutma havasının 0.5 m/s hız, % 10 bağıl nem, 50, 60, 70 ve 80 °C sıcaklıklarındaki deneylerden elde edilen nem oranı (MR) değerleri literatürden seçilen bazı modellere MATLAB programında uygulanmıştır. Korelasyon katsayısı (R2) ve hata karelerinin ortalamasının karekökü (RMSE) değerleri hesaplanarak ayrılabilir nem oranı hesabını en düşük hata ile veren model belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the most widely used methods for storing and preserving foods without being deteriorated. In general, drying is a process that decreases the water (moisture) in agricultural products to a level which prevent deterioration, under controlled circumstances. In natural drying processes, products dry in long time periods while they are open to environmental effects and which in turn decrease their nutrition values, qualities and economical values. Therefore, performing drying process with specific artificial dryers would provide decrease in the drying time and increase in the quality and shelf life of the products.In this work, effects of velocity, temperature and relative humidity of drying air to drying kiwi fruit are investigated to experimentally. Experiments were repeated for 50, 60, 70 and 80 0C of air temperature, 0.5 m/s, 1.0 m/s, 1.5 m/s and 2.0 m/s of air velocity and for % 5, % 10 and % 20 of air relative humidity. Moisture ratio values of the experimental results obtained for 0.5 m/s velocity, 10 % relative humidity and 50, 60, 70, and 80 0C temperatures, are applied to some models in the literature with MATLAB software. According to the analysis of correlation coefficient (R2) and root mean square error (RMSE) values, it has been seen that resolvable humidity rate is obtained by one of the models with the least error.