Grup pilates egzersizleri uygulamasının balerinlerde performans becerileri üzerine etkilerinin incelenmesi
Research on the effects of group pilates exercises application on performance skills of ballerinas
- Tez No: 903298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik bale eğitimi alan 8-15 yaş arası balerinlere, ek olarak verilen grup pilates egzersizlerinin performans becerileri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya 37 kız çocuk (20'si uygulama, 17'si kontrol grubu) katılmıştır. Katılımcılar 8-15 yaş aralığında olup, en az 3 yıldır bale eğitimi alan öğrencilerdir. Uygulama grubuna 8 hafta boyunca haftada 2 gün, 40 dk pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise sadece bale hareketleri yaptırılmıştır. Tüm katılımcılara 8 hafta öncesinde ve sonrasında ön test ve son test uygulanmıştır. Demografik ve Fiziksel Özellik değerlendirmesi, Ayak Postür İndeksi-6, Beighton Hipermobilite Tanı Kriterleri, Y denge testi, Otur-Uzan testi, Vertikal Zıplama testi, McGill testleri, 6 Dakikalık Yürüme testi ve Performans Yeterlilik testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of additional group Pilates exercises on the performance skills of 8-15-year-old ballerinas receiving classical ballet training. The study involved 37 girls (20 in the intervention group and 17 in the control group), all aged 8-15 and with at least 3 years of ballet training. The intervention group underwent an 8-week Pilates exercise program, conducted twice a week for 40 minutes each session. The control group only continued their ballet movements without any additional exercises. Pre-tests and post-tests were administered to all participants before and after the 8-week period. Evaluations included demographic and physical characteristics, the Foot Posture Index-6, Beighton Hypermobility Diagnostic Criteria, Y Balance Test, Sit-and-Reach Test, Vertical Jump Test, McGill Tests, 6-Minute Walk Test, and Performance Proficiency Test.