Balerinlerde görülen konnektif doku laksitesinin plantar venöz pompa aktivitesi üzerine etkisi
The effect of hypermobility of connective tissue laxity on plantar venous pump activity
  1. Tez No: 509164
  2. Yazar: NİLÜFER KABLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UZUN, PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Balerinlerde Görülen Konnektif Doku Laksitesinin Plantar Venöz Pompa Aktivitesi Üzerine Etkisi Öğrencinin Adı : Nilüfer Kablan Danışmanlar : Doç. Dr. Selda Uzun, Prof. Dr. Şamil Aktaş (II. Danışman) Anabilim Dalı : Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı 1. ÖZET Amaç: Bu çalışma balerinlerde görülen konnektif doku laksitesinin plantar venöz pompa aktivitesi üzerine etkinliğini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: En az iki yıldır bale eğitimi alan Bale Dansçılığı Sanat Dalı öğrencileri (yaş:16.31±2.1 yıl) ve sedanter kadın öğrenciler (yaş:16.73±1.8 yıl) dahil edilmiştir. Eklem hipermobilitesi Beighton Mobilite Skoru ile belirlenmiştir. Venöz dönüş parametreleri doppler US ile yatış, egzersiz öncesi ve sonrası ayakta ölçülmüştür. Basınç ve naviküler yükseklik ölçümleri senkronize bir şekilde, bisiklet egzersizinden önce ve sonra gerçekleştirilmiştir. Ayak basınç ölçümlerinde MatScan® Kuvvet Platformu, naviküler yükseklik değerlendirilmesinde kamera kayıtları kullanılmıştır. Tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi, grup içi karşılaştırmalarda Paired-Samples t-Test, gruplar arası karşılaştırmalarda Independent Samples t-Test kullanılmıştır. Bulgular: Egzersiz öncesi orta ayak basınç değeri balerinlerde sedanterlere göre anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Hypermobility of Connective Tissue Laxity on Plantar Venous Pump Activity Student's Name : Nilüfer Kablan Consultants : Assoc. Prof. Selda Uzun, Prof. Dr. Şamil Aktaş (II. Consultan) Department : Physical Education and Sports Department 1. ABSTRACT Objective: To determine the effect of connective tissue laxity on plantar venous pump activity in ballet dancers. Material and Method: Participants included ballerinas students (mean age:16.31±2.1 year) who have been studying ballet for at least two years and female students with sedentary lifestyles (mean age:16.73±1.8 year). Hypermobility was determined by Beighton Score. Doppler US was performed to measure venous return parameters in supine and pre-post exercise standing. Plantar pressure distribution and navicular height measurements were performed synchronously pre-post cycling exercise. MatScan® force platform was used for plantar pressure measurements. Navicular height measurement was assessed by camera recordings. Analysis of variance was done for repeated measurements. Paired-Samples t-Test for within groups and Independent Samples t-Test for between groups comparison was conducted.