Lie-Rinehart cebirlerin çaprazlanmış modülleri
Crossed modules of Lie-Rinehart algebras
- Tez No: 266376
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOÇAK, YRD. DOÇ. ENVER ÖNDER USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin yapısında kullanılan temelkavramlar verilmiştir. Özellikle kategoriksel kavramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir.İkinci bölümde, Lie-Rinehart cebirleri, Lie-Rinehart çaprazlanmışmodülleri ve bu kavramlarile ilgili temel örnek ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lie-Rinehart çaprazlanmışmodüller kategorisinin özellikleri incelenerek bu kategoride geriçekme, sonlu çarpımlar,sonlu limitler, koçarpımlar, kolimitler ve ileri itmelerin varlığı gösterilmiştir. Dördüncübölümde, simplisel Lie-Rinehart cebirler kategorisi ile Lie-Rinehart çaprazlanmış modüllerkategorisi arasındaki doğal denklik ispatlanmıştır. Beşinci bölümde cat1 Lie-Rinehart cebirlertanımlanarak Lie-Rinehart çaprazlanmış modüllerle olan ilişkisi incelenmiştir. Altıncıbölümde ise Lie-Rinehart 2-çaprazlanmış modüller tanımlanarak simplisel Lie-Rinehart cebirlerleilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, it was given basic concepts usingstructure of thesis. Specially, categorical notions were given examined to closely. In the secondchapter, we given the notion of Lie-Rinehart algebras and crossed modules over themwith examples and properties. In the third chapter, we investigated the categorical structureof the category of Lie-Rinehart crossed modules over the same base. Also in this category,we shown that there exists pullback, finite products, finite limits, coproducts, colimits andpushout. In the fourth chapter, we defined simplicial Lie-Rinehart algebras and the connectionbetween Lie-Rinehart crossed modules and the simplicial Lie-Rinehart algebras. In thefifth chapter, we defined cat1 Lie-Rinehart algebras and give the relation between cat1 andLie-Rinehart crossed modules. In the sixth chapter, we defined the Lie-Rinehart 2-crossedmodules and give the relation between Lie-Rinehart crossed modules and the simplicial Lie-Rinehart algebras.