Kırsal bölgelerdeki matematik eğitimi sorunları: Öğretmen ve öğrenciler açısından bir değerlendirme çalışması
The evaluation of mathematical education problems in rural communities: A study with teachers and students
- Tez No: 266403
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacını, kırsal bölgelerdeki ilköğretim ikinci kademe matematik eğitiminde yaşanan sorunların öğrenci ve öğretmenler açısından değerlendirmesi oluşturmuştur. Çalışma nicel ve nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak tasarlanmıştır. Öncelikli olarak kırsal bölgelerde öğrenim gören öğrencilerin matematik algı düzeyleri belirlenmesinde tarama modeli; diğer boyutunu oluşturan kırsal matematik eğitiminde yaşanan sorunlar derinlemesine incelenmesinde ise nitel araştırma desenlerinden fenomonolojik model kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Eskişehir il ve ilçe merkezleri dışında kalan kırsal olarak tanımlanan yerleşim yerlerindeki 2008-2009 öğretim yılında ilköğretim okullarında öğrenim gören toplam 613 ilköğretim 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada üç ayrı örneklem grubu kullanılmıştır. Birinci örneklem grubu 379 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinden, ikinci örneklem grubu altı ilköğretim 8. Sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Üçüncü örneklem grubu ise 13 ilköğretim matematik öğretmeni oluşmuştur. Çalışmada Matematik Algısı Ölçeği; Klinik Görüşme Formu; Gözlem Formu; Öğrenci Günlükleri ve Öğretmen Görüşme Formu olmak üzere beş adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlara göre; öğrencilerin matematiğe karşı olumlu algılara sahip oldukları saptanmasına karşın; kırsal bölgelerde öğrenim gören öğrencilerin ilköğretim I. kademede kazanmaları gereken kazanımların çoğuna sahip olmadıkları, problem çözme, akıl yürütme, ilişkilendirme ve iletişim kurma noktalarında sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Ayrıca kırsal bölgelerde görev yapan matematik öğretmenleri aile eğitimsizliği, öğretmen eksikliği, teknolojik ve ekonomik yetersizliklerden dolayı kırsal matematik eğitimde sorunlar yaşandığını ve okullarındaki öğrencilerin başarılarının bu nedenlerden dolayı daha iyiye gidemeyeceğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the problems encountered during second grade of mathematics education from the point of view of students and teachers. The study is designed using qualitative and quantative research techniques. First, a screening model is used in order to determine mathematics perception levels of the students from rural areas, than a phenomenological model which is one of the qualitative research patterns, is used to deeply investigate the problems encountered during mathematic education in rural areas. Sample of the study consists of 613 8th grade students of 2008-2009 academic years, from the residences outside the city and districts of Eskisehir, defined as rural areas. Three different samples are used in the study. First sample consists of 379 8th grade students; second sample consists of six 8th grade students. Finally, third sample consists of 13 primary school mathematic teachers. In the study, five data gathering tools that are developed by the researcher are used. Data was collected through Mathematics Perception Scale, Clinical Interview Form, Observation Form, Student Diaries, and Teacher Interview Form. As the result of the study, it has been found that students have positive perception towards mathematics but the majority of the students from rural areas do not possess sufficient knowledge about most of the topics that they should have acquire from the first level of primary education, they have difficulties in problem solving, reasoning, associating and communicating process. In addition, mathematics teachers who work in rural areas believe that there are problems in mathematics education in rural areas due to lack of family education, teacher shortages, technological and economic shortages and for these reasons achievement of students in their schools cannot get any better.