İlköğretim fen ve teknoloji dersinde web destekli öğretim yönteminin etkililiği
The effect of web-based teaching method in science and technology lesson at primary schools
- Tez No: 266404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. DENİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, web destekli öğretim yönteminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin başarısına, öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına ve derse karşı tutumlarına etkisini saptamaktır.Araştırma ön test-son test kontrol gruplu modele göre düzenlenmiş ve uygulama 2008-2009 öğretim yılının 2. döneminde Eskişehir Odunpazarı Hacı Feride Koruyucu İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada okulun 7/A ve 7/B şubelerinden; 7/A sınıfı deney, 7/B sınıfı kontrol grubu olmak üzere kura yöntemiyle yansız olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan web sayfası ve akademik başarı testi ayrıca Geban ve arkadaşları tarafından geliştirilen tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamasına geçilmeden önce, akademik başarı testi ve tutum ölçeği deney ve kontrol gruplarına ön test olarak verilmiştir. Gruplar akademik başarı ve tutum ölçeği testi sonuçlarına ve önceki döneme ait fen ve teknoloji dersi karne notlarına göre denkleştirilmiştir. Denkleştirme sonunda her iki grupta 28' er öğrenci olmak üzere toplam 56 öğrenci denkleştirilmiştir. Deney grubuna web destekli öğretim uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise öğretim programının gerektirdiği uygulamalar devam etmiştir. Uygulama sonrasında akademik başarı testi ve tutum ölçeği her iki gruba son test olarak verilmiştir. Uygulamadan bir ay sonra akademik başarı testi kalıcılığı ölçmek için iki gruba da tekrar uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 programı kullanılmıştır.Araştırma sonuçları; web destekli öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarının ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığının, kontrol grubu öğrencilerine göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu, fene yönelik tutumlarında ise herhangi bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur.Anahtar Kelime: Web destekli öğretim
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the web-based teaching method on the primary school 7th grade students? achievement, the permenance of information learned and the attitudes towards the lesson.The research was organized basing on the pre test-post test group model and it was practised at Hacı Feride Koruyucu Primary School in Odunpazarı-Eskişehir in the second term of 2008-2009 educational year. Of the 7/A and 7/B classes of the school, 7/A, as the experimental group and 7/B as the control group was determined neutrally by drawing of lots. Compiling the data, the web page and the scientific achievement test, prepared by the researcher, and, also, the attitude scale, devised by Geban and his colleagues were used.Before the practice of the research, the scientific achievement test and the attitude scale were delivered to both the experimental and control groups as pre tests. The groups were matched considering their results of the scientific achievement test and the attitude scale, and their science and technology grades of the prior term. Matching, totally 56 students were matched in a way that each group was composed of 28 students. The experimental group was exposed to the web-based teaching method, but the control group continued to have the practices required by the current teaching programme. After the practice, the scientific achievement test and the attitude scale were given to both groups as the post tests. Scientific achievement test was given to both groups again to measure the level of permenance of the students? knowledge. When one month passed after the practice. Analysing the data, SPSS 15.0 programme was used.The results of the research has revealed that the experimental group students? scientific achievement and permenance of the information they learned is statistically higher than the control group students?, but web-based teaching doesn?t have any effect on the students? attidute towards science.Key Word: Web-based teaching.