Enerji yatırımları için Türkiye'de uygulanan modellerin incelenmesi
Investigating of models to have applied in Turkey for energy investments
- Tez No: 266424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ekonomik ve sosyal olarak gelişen ülkeler için yatırım modelleri vazgeçilmez bir finans modelidir. Bu yüzden devletlerin yatırımları üzerine almaları yerine özel teşebbüsü riske katılmasını sağlamak için yatırım modelleri geliştirilmiştir. Bu modeller vasıtasıyla gerekli alt yapı yatırımları bitirilerek kamu sektörüne devredilmektedir. Bu sayede devletlerin üzerindeki yük kaldırılarak daha farklı alanlara yatırım yapma olanaklarını oluşturmakta ve kamu sektörü herhangi bir harcama yapmadan mülk sahibi olmaktadır. Modellerin uygulamaya alınmasıyla, yarım kalan proje ve yatırımlar tamamlanmakta, istihdamda artışlar ve teknolojik ilerlemeler olmakta aynı zamanda uluslararası ilişkiler de gelişmekte, ülke dış borç etkilenmemektedir. Bu modeller olduğunca kendi çevresinde olmalı ve her ülkenin kendi milli şartlarına göre uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada modellerin uygulama alanları, yasal kuralları, uygulama alanları, kazançların transferi, avantaj ve dezavantajları ve uygulama alanları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investment models are indispensible a financial model for countries to have economically and socially developed. Therefore, the models are constituted in order to companies should be participated in risk instead of goverments take all sub-investment upon oneself. By means of the model, it is transfared to public by completing neccessary sub-invetments. With the models, Goverment both it makes invetments to another region, and it is to be property right without spending by refusing accept responsibility. However, Along with models are taken into application, unfinished all projects are completed, technology and international relations are developed, employments is grownn up and international dept doesn?t effect. Investment models must be in it?s own limit, and they should be applied according to condition of each country?s own rules. In this study, it is pointed out legal rules, profit tranfer, application of sectors, proccessing, advantage and disadvantage, applications of models.