Orta ölçekli bir kargo uçağının turboprop motoruna ait motor-dişli kutusu bağlantı elemanının ANSYS ile burkulma analizleri
ANSYS buckling analyses of engine-gear box connection rod used in a turboprop engine of a mid-size transport aircraft
- Tez No: 266425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Burkulma, bası gerilmesi altında çalışan ve nispeten boyları uzun olan makine elemanlarında, malzemenin akma gerilmesinin altındaki yüklemelerde görünen yapısal bir kararsızlıktır. Malzemenin ve parçanın üzerinde bulunan düzensizlikler veya bozukluklar, parçada kararsızlık halini belirli bir yük seviyesinde tetikler.Burkulmanın temeli olan Euler Teorisi basit el hesaplarında kullanılsa da, günümüzde genellikle sonlu elemanlar metodu ile burkulma problemlerinin çözümü gerçekleştirilmektedir. Sonlu elemanlar metodu ile yapılan hesaplamalarda iki temel yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar; Doğrusal Burkulma ve Doğrusal Olmayan Burkulma Analizleri'dir.Uçaklarda kullanılan motor tiplerinden turboprop (pervaneli) motorlarda, çekirdek motor ile dişli kutusu arasındaki yük aktarımının yüksek seviyelerde olması sebebiyle basit kesitli ancak oldukça dayanıklı destekler kullanılmaktadır. Bunlar genellikle eksenel çeki ve bası gerilmeleri altında çalışan profil parçalardır.Uçak motor tasarımı için en önemli hata modları arasında olan burkulma modu, seçilen örnek bir motora ait bir dişli kutusu-motor bağlantı parçası için ANSYS yazılımı ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmiş; malzeme, kesit alan, boy gibi parametrelerin burkulma davranışı üzerindeki etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural instability of relatively long columns working under compression loading below their yield strength is called buckling. The imperfections and the perturbations on the component leads the buckling at a certain level of load.Although Euler Theory which is the basic approach to buckling problem is commonly used is simple hand calculations, today commonly finite element method is used to solve buckling problems. There are two main methods for the solution of buckling problem with finite element method. These are; linear and non-linear buckling analysis.In turboprop engines which are one of the engine types used in aircrafts, due to the high load transfer from gear box to the core engine, very strong bars with simple cross section are used in their connection. These are generally profiles which are subjected to axial tension and compression loading.Buckling, being one of the most important failure modes in aircraft engine design, is investgated for a bar geometry to a selected engine. The effect of some parameters such as material, cross section, length and eccentricity have been obtained using ANSYS software with utilization of finite element method.