Ülkemizde takım tezgahı pazarı ve firmalar için CNC seçiminde bir uygulama
Machine tools market in our country and an application for companies in the selection of CNC
  1. Tez No: 266430
  2. Yazar: MUZAFFER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada öncelikle takım tezgahlarına bir giriş yapılarak CNC takım tezgahları hakkında bilgi verilmiştir. Günümüzde sanayide çok yaygın olarak kullanılmaya başlanılan takım tezgahlarının Türkiye'deki sektörü incelenip, Türkiye'nin Dünya üzerindeki yeri araştırılmıştır. Ayrıca son yıllarda hızla artan CNC talebinin üzerine, CNC takım tezgahı seçiminde izlenilmesi gereken yol bir örnekle anlatılmıştır. Seçim kriterleri incelenip, yatırım yapmak isteyen firmalar için alternatifler arasından ön eleme işlemi yaparak CNC takım tezgahı seçen (CTTS) bir program geliştirilmiş, hazırlanan program DELPHI ile yazılmıştır. Ön eleme işleminin ardından elde edilen sonuçlara göre alternatiflerin teke indirilmesi için çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP tekniği uygulanarak seçim işlemi tamamlanmıştır. AHP tekniğinin uygulanmasında Expert Choice programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is primarily an introduction to machine tools. An information has been given about CNC machine tools then the machine tool industry nowadays widely used in industry has been examined, the situation of Turkey in World has been analyzed. Also increased rapidly in recent years on demand for CNC, the way of choosing CNC tool machine has been explained with an example. Selection criterias have been examined and for companies seeking to invest in, by the process of pre-elimination of alternatives, a program which chooses CNC machine tools (CTTS) has been developed. Prepared program has been written in DELPHI. After the process of pre-elimination according to the results obtained, to make alternatives single AHP method which is the one of the multi-criteria decision methods has been applied to complete the selection process. In order to applied AHP method Expert Choice software has been used.