Zırh çeliklerinde kaynağı etkileyen parametrelerin kaynak sonucu oluşan çarpılmaya etkisinin modellenmesi ve belirlenmesi
Modeling and determination of the effect of parameters affecting welding in armor steel on distortion resulting from welding
  1. Tez No: 895836
  2. Yazar: KÜBRA EZGİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİ CENK BALÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada yüksek mekanik özellikleri sebebiyle askeri ve sivil alanlarda yüksek kullanım alanları bulunan MIL-A-46100 standardına uygun malzemeler MAG kaynak yöntemiyle birleştirilmiştir. Kaynak işlemi için parçalara X kaynak ağzı hazırlığı yapılmış, kaynak ağzı açısı, kaynak ağzı simetrisi, fikstür adeti ve paso sıralaması parametreleri incelenmiştir. Kaynak işlemi sonrasında çarpılma davranışı ve miktarını tayin etmek amacıyla 3D ölçüm cihazları ile taranmıştır. Aynı işlemler sonlu elemanlar analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarından alınan sonuçlar deney sonuçlarını doğrulamıştır. Deney çalışmaları yapılamayan prototip çalışmalarında sonlu elemanlar analizi kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Farklı parametreler ile yapılan deney ve analizler sonucunda paso sıralamasını değiştirmenin, simetrik kaynak ağzı tasarımının, kaynak ağzı açısının daralmasının ve kaynak işlemi sırasında parçaların sabitlenmesinin çarpılma miktarı üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, materials meeting the MIL-A-46100 standard, which are widely utilized in military and civilian industries because of their mechanical properties were welded using MAG welding processes. X groove preparations were performed on the parts prior to welding and parameters such as groove angle, groove symmetry, fixture number and pass sequence were examined. Following the welding procedure the parts were scanned using 3D measurement equipment to assess distortion behavior and amount. The same techniques were analyzed using the finite element analysis approach and the results were compared to the experimental results. The findings of the analysis confirmed the experimental results. It concluded that finite element analysis can be used for prototype manufacture when experimental studies cannot be carried out. The experiments and studies with various parameters revealed that modifying the pass sequence, reducing groove angle and fixtures all had a positive effect on the amount of distortion.