E-dönüşüm sürecinde kişisel bilişim güvenliği davranışı ve farkındalığının analizi
Analysis of personal information security behavior and awareness in e-transformation process
  1. Tez No: 266448
  2. Yazar: GİZEM ÖĞÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MÜGE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada e-dönüşüm sürecinde bilgi sistemlerini aktif olarak kullanan grupların bilişim güvenliğine yönelik risk içeren teknolojileri kullanımları, kendilerini risklerden ne şekilde korudukları, herhangi bir bilişim suçuna maruz kalıp kalmadıkları ya da olumsuz bir tecrübe yaşayıp yaşamadıkları ve bazı bilişim teknolojilerini ne derece tehlikeli algıladıkları araştırılmaya çalışılmıştır.Araştırma kapsamında geliştirilen ölçekler anket formu aracılığıyla Türkiye genelindeki Başkent Üniversitesi kurum ve kuruluşlarında çalışan akademik ve idari personel ile Başkent Üniversitesi öğrencilerine uygulanmıştır.Anket formu aracılığıyla katılımcılara ilişkin demografik veriler, katılımcıların internet kullanım alışkanlıklarına yönelik veriler, riskli davranış ölçeğine, korumacı davranış ölçeğine, suça maruziyet ölçeğine ve tehlike algısı ölçeğine ilişkin veriler toplanmıştır.Araştırma sonuçları, geliştirilen ölçekler bazında örneklemler arasında kullanım alışkanlıklarına göre anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kişisel Bilişim Güvenliği, Bilişim Güvenliği Farkındalığı, E- Dönüşüm
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in an effort to research, the usage of applications techniques that may contain threats to information security during e-transformation by the active mass users of information systems, how the users protect themselves from these threats, whichever information offence they may be exposed to or whether they had a negative experience or to what extent some information techniques perceive risks.The scale developed from the content of the survey were applied generally in Turkey to the students and academic and management staff of University of Başkent and its other organizations through a survey form.The demographic data concerning the participants, the data concerning habits of internet usage of the participants, risk behaviour scale, conservative behaviour scale, exposure to offence scale and the data concerning risk perception scale were collected by the survey forms.The results of the survey show that on the base of developed scales, there are significant differences within samples and according to their habits of internet usage.KEY WORDS: Personal Information Security, Information Security Awareness, E- Transformation