Kent morfoloijisi bağlamında imar gelişiminin incelenmesi Başakşehir ilçesi örneği
The case of Basaksehir county the review of zoning developments in the context of city morphology
  1. Tez No: 266468
  2. Yazar: MERTKAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, 5747 sayılı“Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun”ile yeni ilçe olan Başakşehir İlçesinin kent morfolojisi bağlamında imar gelişimi incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm teze giriş kısmını ele almaktadır.Çalışmanın 2. bölümünde, kent morfolojisi, kent, kentleşme, kentleşme nedenleri, kentleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri, Türkiye'deki konut açığı ve konut politikaları kavramları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın 3. bölümünde, Başakşehir İlçesi'nin imar gelişimi, plan durumu, yapılan plan çalışmaları ve ilçedeki konut uygulamaları incelenmiştir.Çalışmanın 4. bölümünde, ilçenin plansız gelişen Altınşehir Mahallesi ile planlı gelişen Başak ve Bahçeşehir 2. Kısım Mahallelerinde yapılan anket çalışmasına yer verilmiştir.Çalışmanın sonunda, planlı ve plansız yerlerin imar gelişimi incelenmiş, sorunları ele alınarak çözüm önerileri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper discusses the review of zoning developments in the context of city morphology of the county of Basaksehir which was enacted as a county by the 5747 numbered legislation `It is about the Establishment of New Counties within the Metropolitan Boundary and Revision of Some Codes?. The paper is composed of five sections.The first section covers the introduction part.The second section focuses city morphology; city, and urbanization, motives behind urbanization, advantages and disadvantages of urbanization, inadequate housing and housing policies concepts are examined.The third section focuses and examines zoning developments, state of city plans, performed city planning works and housing practices carried out in Basaksehir.The fourth section focuses the surveys studies which are applied in Altınsehir, Basak and Bahcesehir second division neighbourhoods which have developed against the city planning regulations and rules.The final part focuses and examines all planned and unplanned areas according to zoning development issue and offers some solutions for the challenges.