Drug dosage planning of hypertension disease using data mining techniques
Veri madenciliği yöntemleri kullanılarak yüksek tansiyon hastalığı için ilaç dozu planlanması
  1. Tez No: 266487
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüksek Tansiyon dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisidir. Tedavi sürecinde hastaların sabırlı ve dikkatli olmaları gerekmektedir, çünkü çoğu zaman tedavi süreci sancılı geçmektedir ve bu süreç gelecek yaşamları açısından önemlidir. Düzenli olarak tansiyonlarının ölçülmesi ve doktor gözetiminde ilaç kullanmaları gerekmektedir. Doktorlar genelde ilaç dozuna karar verirken hastanın yaşını, boy kilo endeksini, genetik durumunu ve idrar tahlili sonuçlarını göz önünde bulundurmaktadırlar.Bu çalışmanın amacı, veri madenciliği teknikleri kullanarak yüksek tansiyon hastalarının ilaç dozlarını planlamaktır. Bu çalışmada ANFIS ve Rough Set veri madenciliği yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan giriş parametreleri cinsiyet, boy kilo endeksi, hba, tansiyon, şeker, kolestrol, kandaki keton, kandaki protein, kandaki mikalb, kandaki mikros, genetik ve ilaç dozudur. Dozaj planlaması Coversyl, Monopril, Tenoretic ve Atacand ilaçları üzerinde yapılmıştır.Sonuç olarak ANFIS'in RSES'den daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. ANFIS, dosaj planlaması yapılırken en güvenilir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the most frequently seen disease all over the world. During the treatment patients must be patient and careful, because sometimes treatment process can be very hard and it?s important for their future life. Their blood pressure must be measured regularly and use drugs for compensate blood pressure levels. Generally, doctors decide the dosage of used drug with patient?s age, body mass index, genetic condition and urine test results.The aim of this study is, drug dosage planning of hypertension patients using data mining techniques. In this study, ANFIS and Rough Set data mining methods are used. Input parameters are gender, BMI, hba, blood pressure, glucose, cholesterol, ketone, protein, mikalb, mikros, genetic and dosage of drugs. Dosage planning is applied on drugs Coversyl, Monopril, Tenoretic and Atacand.As a result, ANFIS give better results than RSES. ANFIS is the most reliable data mining technique for dosage planning.