Drug dosage planning of diabetes disease: An application of the adaptive network based fuzzy inference system (ANFIS) in assisting drug therapy
Şeker hastalığı ilaç dozaj planlama: İlaç tedavisine yardımcı uyarlamalı nöro bulanık çıkarsama sistemi (ANFIS) uygulaması
  1. Tez No: 238842
  2. Yazar: EMİRHAN GÜLÇİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şeker hastalığı dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisidir. Şeker hastaları tedavileri süresince sabırlı ve dikkatli olmalılar. Bu hastaların hayatlarını sağlıklı insanlar gibi devam ettirebilmeleri için sürekli doktor kontrolünde düzenli ilaç kullanmaları gerekmektedir. Doktorlar genelde hastanın yaşına, boy kilo endeksine, genetik durumuna, kan ve idrar tahlili sonuçlarına bakarak uygun ilaç dozuna karar vermektedirler.Bu çalışmanın amacı, veri madenciliği tekniklerini kullanarak diyabet hastaları için ilaç dozu planlamaktır. Bu çalışmada ANFIS ve Rough Set (RSES) veri madenciliği yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan giriş parametreleri cinsiyet, yaş, boy kilo endeksi, genetik, insulin, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, kolesterol, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol, ürik asit, idrarda bulunan glukoz, aseton, diyabet tipi ve ilaç dozudur. Dozaj planlaması yapılan ilaçlar Glifix, Diamicron, Glucophage, Humilin_M, Novorapid ve Insulin Lantus'tur.Bu çalışma sonucunda ANFIS'in RSES'den daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Dozaj planlama yaparken, ANFIS en etkili veri madenciliği yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is one of the world?s most widespread diseases. During treatment diabetic patients should be patient and careful. For diabetics, continuous medical supervision and regularly use drugs are required to continue their lives as healthy people. Usually the patients? age, body mass index, genetic condition, blood and urine test results are used to decide to the appropriate drug doses by doctors.The aim of this study is, drug dosage planning for diabetic patients using data mining techniques. In this study, ANFIS and Rough Set (RSES) data mining methods are used. Input parameters consisted of gender, age, body mass index, genetics, insulin, fast blood glucose, urine, creatinine, cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, uric acid, glucose in urine, acetone, diabetes type and dose of drugs. Dosage planning made drugs are Glifix, Diamicron, Glucophage, Humilin_M, Novorapid and Insulin Lantus.As a result of this study, ANFIS give better results than RSES is observed. ANFIS is the most effective data mining technique for dosage planning.