Si3N4 esaslı kompozit malzemelerin elektriksel ve ısıl iletkenliklerinin geliştirilmesi
Improving the electrical and thermal conductivities of Si3N4 based composite materials
- Tez No: 266514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, yalıtkan özelliğe sahip Si3N4 esaslı seramiklerin elektriksel iletkenliğinin arttırılarak fonksiyonel kullanım alanlarını genişletmektir. Bu amaçla çeşitli elektriksel iletkenlik teorileri ve segrege ağ yapısı yaklaşımı temel alınarak ekonomik olarak ucuz, kolay ve yenilikçi bir üretim prosesi geliştirilmiştir. Geleneksel partikül takviyeli kompozit yaklaşımından farklı olarak hacimce % 2,5 - 10 aralığında nano boyutta oksit (TiO2) ve oksit dışı (TiCN, SiC) tozlar ile küresel SiAlON esaslı granüller mekanik olarak kaplanmıştır. Elde edilen kompozit malzemeler ilave türüne göre Gaz basınçlı (GPS), spark plazma (SPS) ve basınçsız sinterleme metotları ile sinterlenmiştir. Nihai kompozitlerde ilave türüne bağlı olarak granül sınırlarında hacimce % 2,5 ilave miktarında bile, iletken bir ağ yapısı oluşturularak, kompozitlerin mekanik ve fiziksel diğer özellikleri kötüleştirilmeden, elektriksel iletkenlik sağlanmıştır. Üretilen kompozit malzemeler geleneksel yöntemlerle üretilen kompozitler ile karşılaştırılarak çalışmanın önemi vurgulanmıştır. Uygulanan proses ile sadece elektriksel iletkenlik özelliği değil yüksek ısıl yayınım değerleri de elde edilerek, prosesin farklı özelliklerin eldesinde başarı ile kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this PhD dissertation is to improve the electrical conductivity of Si3N4 based ceramics for expanding the application areas of this materials. For this purpose, basic conductivity theories and segregated network concept taken as basis and an innovative, easy and cost effective process is developed. Appart from traditional particulate reinforced composite approach, spherical SiAlON based granules are coated with nano sized oxide (TiO2) and non-oxide powders(TiCN, SiC) in the range of 2.5-10 vol. % by mechanical mixing. Depending on the additive type gas pressure sintering (GPS), spark plasma sintering (SPS) and pressureless sintering (PS) techniques are employed to densify composites. Even coating with very low amounts such as 2.5 vol. % highly conductive segregated network of particles are achieved without detoriating the mechanical and physical properties of Si3N4 based matrix material. For comparison and to emphasis the importance of production route, composites produced by particle reinforcement concept are also prepared. In addition to electrical conductivity, high termal diffusivity values are obtained. Instead all within this process other properties of the materials such as thermal conductivity is also improved.