H-infinity controller design for uncertain multiple-time-delay systems
Çoklu-zaman-gecikmeli belirsiz sistemler için H-sonsuz denetleyici tasarımı
- Tez No: 266517
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ İFTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde, belirsiz çoklu zaman gecikmelerine sahip sistemler için H-sonsuz denetleyici tasarımı üzerine çalışılmıştır. Bu sistemler için H-sonsuz denetleyici tasarımı yapılırken nominal zaman gecikmeleri dışarı alındığından dolayı sistemin belirsizlik bloğu nedenselolamayabilmektedir. Fakat, H-sonsuz denetleyici tasarımı birbirinegeri-besleme ile bağlı sistemlerin nedensel olduğunu kabuleden küçük-kazanç teoremi kullanılarak yapılmaktadır. Bu durumun üstesinden gelmek için, birbirine geri-besleme ile bağlı nedensel olmayan sistemlerde küçük-kazanç teoremini sağlamak için yeterli koşullar türetilmiştir. Bu sonuçlardan faydalanarak da veri-iletişim ağları için optimal H-sonsuz akış denetleyicisi tasarlanmıştır. Kararlı H-sonsuz denetleyicisiüzerine de çalışılmış ve farklı tasarımyaklaşımları sunulmuştur. Bunlara ilaveten, tasarlanandenetleyicinin zaman bölgesi kısıtlarını yapısındakiserbest parametre ile sağlaması için, serbestparametrenin seçimi için yeterli koşullarverilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, H-infinity controller design for systems withmultiple uncertain time-delays is studied. In the H-infinity controllerdesign for these systems, since the nominal time-delays are takenoutside the generalized plant, the uncertainty block of the overallsystem may become non-causal. However, the H-infinity controller isdesigned by the small-gain theorem, which assumes the causality ofthe feedback interconnected subsystems. To alleviate thisdifficulty, the sufficient conditions are derived to satisfy thevalidity of the small-gain theorem for feedback interconnection ofnon-causal systems. Utilizing these results, an optimal H-infinity flowcontroller is designed for data-communication networks. Stable H-infinitycontroller design is also studied and different design approachesare presented. Furthermore, to satisfy one of the time-domainrequirements of the flow controller, sufficient conditions areintroduced to choose the free parameter in the structure of thedesigned controller.