Romatoid artrit hastalığının proinflamatuvar sitokini olan TNF-? tabanlı nanoteranostik geliştirilmesi
Investigation of nanotheranostic based on TNF-? which is the proinflammatory cytokne of romatoid arthritis
  1. Tez No: 266549
  2. Yazar: SUZAN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Romatoid artrit (RA), bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik, inflamatuvar ve ağrılı bir otoimmün hastalıktır. RA' da hastalığın başlangıç sürecinde immun sistemine (bağışıklık) ait hücreler aktif hale gelirler ve bir otoimmunite süreci başlayarak hücreler kendi vücutlarına karşı savunmaya geçerler. RA tetiklendiğinde, vücudun bağışıklık yanıtı sinovyumun inflamasyonuna sebep olur. Bu süreç, inflamasyonun erken ve orta moleküler medyatörlerden sitokinlerin ve diğer inflamasyon aracılarının tetiklenmesi ile gerçekleşmektedir. RA oluşumunda, en önemli proinflamatuvar sitokinlerinden biri Tümör Nekroz Faktör-? (TNF-?) olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple TNF-? tayini, RA hastalığında, hastalığın aktivitesi konusunda doğru bilgi edinilmesini, hastalığın lokalizasyonunun belirlenmesini ve görüntülenmesini sağlayarak hastalık sürecinin anlaşılmasında önemli bir parametreyi teşkil etmektedir.Bu çalışmada, TNF-? blokasyonuna yönelik yeni nanobiyobloklayıcılar sentezlenmiştir. TNF-? ve anti- TNF-? ile sentezlenen konjugatlar, floresan özelliğe sahip nano polimerik bir formata dönüştürülmüş ve aktiviteleri test edilmiştir. Aynı zamanda TNF-? ve anti-TNF-? eklem ve kıkırdağın en önemli bileşeni olan hiyaluronik asite ve superparamanyetik nanopartiküllere konjuge edilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları nano formatta ve konjuge haldeki TNF-? ve anti-TNF-?'nın aktivitelerini koruduğunu göstermiştir. Böylece; RA hasta örneklerinde TNF-? tayini ve blokasyonu gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, inflammatory and painful autoimmune disease that causes immune system to attact joints. Within initial period of RA, cells belonged to immune system become an active and an autoimmune process begins and cells create a defense mechanism against their body. When RA is triggered, immune response of body cause to synovium inflammation. This period eventuates with triggered of inflammation by pro and medial molecular mediators such cytokine and other inflammatuvar agents. TNF-? is accepted the most important proinflammatuvar cytokine to cause RA. For this reason, detection of TNF-? is an important parameter that is used getting right information about activity of the disease, determining and displaying its localization to understand duration of the disease period in RA.In this study, novel nanobioblockers have been synthesized for TNF-? blocking. The conjugates that have synthesized using TNF-? and anti- TNF-? have converted to nano polymeric form which has fluorescence property and activities have been tested. Also TNF-? and anti- TNF-? have been conjugated to hyaluronic acid which is a major component of joint and cartilage and superparamagnetic nanoparticles. Characterization studies have been shown nano and conjuge form of TNF-? and anti- TNF-? still save their activities. So that TNF-? can be detected and blocked in the sample of rheumatoid artritis patients.