Misel içeren ortamlarda kumarin 35 ile pyronin bileşikleri arasındaki floresans enerji transferinin incelenmesi
An investigation of fluorescence energy transfer between coumarin 35 and pyronin dyes in micellar media
  1. Tez No: 266568
  2. Yazar: METİN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ONGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Sodyum Dodesil Sülfat (SDS), Triton X-100 (TX-100) ve Hekzadesiltrimetilamonyum Bromür (CTAB) misellerini içeren ortamlarda, Kumarin 35 (C35) ile Pyronin Y (PyY) ve Pyronin B (PyB) arasındaki floresans enerji transferi incelendi. Bu çalışmada C35 donor molekülü olup, PyB ve PyY akseptör molekülleridir.TX-100 ve CTAB misellerini içeren ortamlarda, PyY-C35 ve PyB-C35'in floresans enerji transferi için uygun molekül çiftleri olmadıkları belirlendi. Floresans enerji transferinde önemli bir şart olan donörün emisyon spektrumu ile akseptörün absorpsiyon spekturumlarının örtüşmesi SDS ortamında her iki molekül çifti için iyi bir oranda meydana geldi. C35 konsantrasyonu sabit tutulup, farklı PyB konsantrasyonlarında alınan emisyon spektrumlarında, C35'e ait floresans bandın şiddetinde bir azalma ve PyB'ye ait floresans bandının şiddetinde bir artma gözlendi. C35-PyY molekül çifti için de benzer olaylar gözlendi. Gerçekleşen bu floresans enerji transferi Stern-Volmer eşitliğine ve Förster teorisine göre tartışıldı. Förster teorisine göre hesaplanan Förster mesafesi (R0) ve enerji transfer verimliliği değerleri, her iki molekül çifti için yakın değerlere sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fluorescence energy transfer between coumarin 35 (C35) and Pyronin Y (PyY) and Pyronin B (PyB) molecules in micellar media containing sodium dodecyl sulfate (SDS), Triton X-100 (TX-100) and hexadecyltrimethyl ammonium bromide (CTAB) were investigated. In the experiments, PyB and PyY are acceptor molecules while C35 is the donor molecule.PyY-C35 and PyB-C35 were determined as unsuitable molecular pairs for the fluorescence energy transfer in TX-100 and CTAB micellar solutions. Overlap of acceptor absorption spectrum with donor emission spectrum that is an important condition in the fluorescence energy transfer occurred at a good rate for each molecular pairs in the micellar solution containing SDS. When C35 concentration was kept constant, by increasing PyB concentrations in micellar solution, it was observed that fluorescence intensity of C35 fluorescence peak decreased as PyB fluorescence intensity peak increased. The similar behavior was observed for C35-PyY molecular pairs in SDS containing micellar solution. Fluorescence energy transfers were discussed according to the Stern-Volmer equation and the Förster theory. Förster distance (R0) and energy transfer efficiency values calculated according to Förster theory have been found almost the same for each pair of the molecules, PyY-C35 and PyB-C35.