Koyun karaciğerinden sorbitol dehidrogenaz enziminin saflaştırılması ve enzim aktivitesi üzerine bazı ilaçların etkilerinin incelenmesi
Purification of sorbitol dehydrogenase from sheep liver, investigation effects of some drugs on the enzyme
  1. Tez No: 266569
  2. Yazar: ZUHAL ALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sorbitol dehidrogenaz [L-İditol: NAD+ oksidoredüktaz, EC 1.1.1.14] enzimi, koyun karaciğerinden saflaştırıldı. Saflaştırma; homojenatın hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi, DEAE-Sephadex iyon değişim kromatografisi ve CM-Sephadex C-50 iyon değişim kromatografisi yöntemleri ile yapıldı. Saflaştırılan enzimin verimi ve saflaştırma katsayısı sırasıyla %1,38 ve 101,8 kat olarak bulundu. Enzimin saflığını kontrol etmek ve alt birim molekül kütlesini tespit etmek amacıyla SDS-poliakrilamid jel elektroforezi yapıldı ve enzimin alt birim molekül kütlesi 39,8 kDa olarak belirlendi. Koyun karaciğer dokusundaki SDH enziminin doğal halinin molekül kütlesi ise Sephadex G-100 jel filtrasyon kolonu kullanılarak 151,2 kDa olarak belirlendi. Ayrıca, koyun karaciğeri sorbitol dehidrogenaz enzim aktivitesi üzerine bazı ilaçların etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren ilaçlardan dakarbazin, tiyokolşikosid, metotreksat, furosemid, epirubisin HCl, midazolam, dekspantenol, menadion, kalsiyum folinat, gemsitabin HCl, okzaliplatin, lidokain HCl, teofilin etilendiamin için IC50 değerleri ve tiyokolşikosid, metotreksat, furosemid, menadion ilaçları için Ki sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Sorbitol dehydrogenase [L-Iditol: NAD+ oksidoreductase, EC 1.1.1.14] enzyme was purified from sheep liver. The purification was performed by preparation of homogenates, ammonium sulphate precipitation, DEAE-Sephadex ion-exchange chromatography and CM-Sephadex C-50 ion-exchange chromatography. For purified enzyme; yield and purification fold were obtained as 1,38% and 101,8 respectively. To check the purity and determine subunit molecular weights of enzyme, SDS-polyacrylamide gel electrophoresis was performed which showed a single band and MW of approximately 39,8 kDa for sheep liver SDH. The molecular weight of native enzyme in sheep liver was estimated to be approximately 151,2 kDa by Sephadex G-100 gel filtration chromatography. In addition, effects of some drugs on sheep liver sorbitol dehydrogenase enzyme activity were investigated. IC50 values were calculated for the drugs dacarbazine, thiocolchicoside, methotrexate, furosemide, epirubicin hydrochloride, midazolam, dekspanthenol, menadion, calcium folinat, gemsitabine hydrochloride, oxaliplatin, lidokain hydrochloride, teofilin ethylenediamine which show inhibition effects and Ki values were calculated for the drugs thiocolchicoside, methotrexate, furosemid, menadion.