Ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde asit-baz konusunun öğretimi için yapılandırmacı yaklaşıma uygun aktif öğrenme etkinliklerinin hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
The preparation, implementation and evaluation of active learning activities based on constructivist approach in teaching acids and bases at high school and university level
  1. Tez No: 266573
  2. Yazar: FATMA AĞGÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİH BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapılandırmacı yaklaşıma uygun aktif öğrenme etkinliklerin hazırlanması, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde uygulanması ve değerlendirilmesidir. Çalışmada 5E Öğrenme Modeline uygun olarak asit-baz konusuna yönelik hazırlanan 17 etkinlik Erzurum'da üç farklı lisede ve Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı'nda uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi lise düzeyinde 157 ve üniversite düzeyinde 79 olmak üzere toplam 236 öğrenciden oluşmaktadır. Ön test?son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı araştırmada etkinliklerin değerlendirilmesi için nitel ve nicel araştırma yaklaşımları birlikte kullanılmıştır. Nicel veriler; kavram, bilimsel süreç beceri, bilimin doğası ve tutum testleri ile nitel veriler ise mülakat, gözlem, öğrenci yazılı görüşleri gibi araçlarla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, hem üniversite hem de ortaöğretim düzeyindeki bütün uygulama okullarında kavram başarı testleri son test sonuçları, deney ve kontrol grupları arasında kavram başarısı açısından istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir farkın olduğunu göstermektedir. Araştırmanın nitel bulgularının da desteklediği bu sonucu göre asit-baz konusundaki kavramların öğrenciler tarafından anlaşılması açısından aktif öğrenme etkinliklerinin geleneksel yaklaşımdan daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare, implement and to evaluate active learning activities based on constructivist approach. In this study, based on 5E learning model, 17 activities related to acids-bases were prepared. The prepared activities were implemented in three high schools and the department of science teacher training in Kazım Karabekir Faculty of Education, Atatürk University in Erzurum. The sample consisted of total 236 high school and university students: 157 and 79 students from three high schools and the university, respectively. In the study, pretest posttest control group experimental design was used. In evaluation of the activities, qualitative and quantitative approaches were together used. While quantitative data was collected using acid-base concept achievement, scientific process skills, attitude toward chemistry and nature of science scales, qualitative data was gathered by the instruments including teacher observations, student interviews, and student written evaluations. The findings revealed that the posttest scores showed statistically significant differences between control and experimental group in both the high schools and the university in terms of students? acid-base concept achievements. Qalitative results support the quantitative findings as well, suggesting that the active learning activities based on 5E learning model had more effect on students? understanding of acids-bases than traditional approach.