Asit ve baz konusuyla ilgili REACT stratejisine ve 5E modeline göre etkinliklerin geliştirilmesi, uygulanması ve karşılaştırılması
Designing, implementing and comparing ?acids and bases? instructional tasks based on REACT strategy and 5E model
  1. Tez No: 321889
  2. Yazar: NESLİHAN ÜLTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÇALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmanın amacı, Asit ve Bazlar konusunda REACT stratejisine ve 5Emodeline göre hazırlanan etkinliklerin Fen Bilgisi Öğretmen adaylarının anlamalarına,kimyaya yönelik tutum ve deneyimlerine olan etkisini araştırmak, mevcut öğretimle vebirbirleriyle karşılaştırmalar yapmaktır. Bu çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır.İki aşamalı Asitler ve Bazlar Kavram Testi (ABKT), Kimya Tutum ve Deneyimleri Anketi(KTDA) ve klinik mülakat soruları geliştirilmiş ve pilot uygulamaları yapılmıştır. Test veetkinliklerdeki (materyallerdeki) gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra, ABKT ve KTDAuygulamadan 1 hafta önce ön test, uygulamadan sonra son test ve uygulamanın kalıcılığınaetkisini ölçmek için 10 hafta sonra da gecikmiş test olarak uygulanmıştır. Ayrıca,kavramsal farklılaşmanın düşük, orta ve yüksek düzeyde gerçekleştiği deney ve kontrolgrubundan toplam 18 öğrenciyle klinik mülakatlar yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of `acids and bases? tasks basedon REACT strategy and 5E model on science student teachers? conceptions, attitudes andexperiences towards chemistry and to compare them with existing teaching design andeach other. In this study, quasi experimental research design was used. Acids and BasesConcept Test (ABCT) with two-tier questions, Chemistry Attitudes and ExperiencesSurvey (CAES) and clinical interview questions were developed and then pilot-tested.After making all necessary revisions in the tasks and tests, the ABCT and the CAES wereadministered as a pre-test one week before the teaching intervention. After the teachingintervention, the same tests were employed as a post test. Later on, the same tests were readministeredas a delayed test ten weeks after the teaching intervention in order to measureeffect of the teaching intervention on retention of conceptual understanding and of attitudesand experiences towards chemistry.