Fixation and stabilization of heavy metals in a product composed of fly ash and industrial acidic wastes
Ağır metallerin uçucu kül ve endüstriyel atıklardan oluşmuş bir ürün bünyesinde sabitlenmesi ve stabilizasyonu
- Tez No: 266586
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET POLAT, PROF. DR. MEHMET POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünyada her yıl büyük miktarlarda uçucu kül üretilmesine rağmen, bunun çok az bir bölümü bir ürüne dönüştürülebilmektedir. Her gün artan enerji ihtiyacına karşılık ileride çok daha fazla uçucu kül üretimi olacağı düşünüldüğünde, uçucu külleri değerlendirmede yeni ve akılcı yollar bulmak, sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Bünyesinde farklı atıkları barındıran, çevreye dost ve katkı değeri yüksek olan düşük dayanımlı agrega malzemelerin üretimi, bu yollardan biri olarak gösterilebilir.Bu tez, uçucu kül kullanılarak yapılan bir çalışmadır. Soma Termik Santrali uçucu külü, son derece asidik endüstriyel bir atığı bir agrega malzeme bünyesinde sabitleştirerek, çevresel olarak kabul edilebilir ve ürün değeri olan bir malzeme üretmek üzere kullanılmıştır.Çalışma birkaç kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümlerde Soma-Manisa Termik Santrali uçucu külü ve Çiğli-İzmir'de bulunan bir metal işleme fabrikasından alınan asidik atığın karakterizasyonu çalışmaları yer almaktadır. Sonraki bölümlerde çalışmanın yöntemi ve deneysel detayları yer almaktadır. Agregaların asitliği, şu an geçerli olan çevre yönetmeliklerinde yer alan standartlar doğrultusunda optimize edilmiştir. Katı/sıvı oranı, agrega kurutma süresinin etkisi, özütleme zamanının agregalar üzerine etkisi ve agreganın mekanik özellikleri, incelenen bellibaşlı deneysel parametrelerdir. Uçucu külün ve agregaların mineralojik yapıları, elementlerin tutunma mekanizmalarını açıklamak üzere incelenmiştir.Uçucu kül yüksek oranda Si, Al, Ca ve iz olarak ağır metaller içerirken, asidik atık olağanüstü miktarda Zn, Fe ve diğer toksik elementleri içermektedir. Bu tez çalışması sonuç olarak, asidik atığın çevreye bırakılabilir şekilde nötralize edilebildiğini göstermekle kalmayıp, agrega bünyesinden suya özütlenen major ve minör elementlerin miktarlarının Türkiye ve Avrupa çevresel limitlerinin altında olduğunu da göstermiştir. Üretilen agrega malzemelerin ayrıca düşük dayanımlı dolgu malzemesi olarak belirlenmesi, bu malzemenin inşaat uygulamalarında kullanılabilirliğine de fırsat vermektedir.
Özet (Çeviri)
Large quantities of fly ash are produced in the world while only a very small portion of it finds utilization as a product. Since even larger quantities of fly ash should be expected to be generated in an increasingly energy-hungry world, finding new, smart pathways towards fly ash utilization carries its own weight in achieving sustainable development. Manufacturing light-weight fly ash aggregates which could also be used as sinks for other wastes with acceptable environmental foot-print and possible added value is exactly one such pathway.This thesis comprises of the studies where a fly ash sample from a large Thermal Power Plant (Soma fly ash) is used to stabilize an extremely acidic industrial waste in an aggregate structure with the aim that the aggregates produced had acceptable environmental impact and possible product value.The study is divided into several parts. Initial chapters contain the characterization studies of both the fly ash from Soma, Manisa Thermal Power Plant and the highly acidic industrial waste from a metal stripping factory in Cigli-Izmir. Later chapters contain the methodology and the experimental parts of the work. The acidity of the aggregates was also optimized keeping in mind the present environmental regulations. Solid/liquid ratio, effect of aging of the aggregates, effect of leaching from the aggregates and their mechanical strengths were the main experimental parameters investigated. Mineralogical composition of the aggregates was compared with the raw fly ash to shed light on the fixation mechanism.The fly ash was rich in especially Si, Al and Ca and some heavy metals in trace amounts whereas the acidic waste contained huge amounts of Zn, Fe and other heavy metals. This study demonstrated conclusively that the acidic waste was not only neutralized by the fly ash to disposable levels, but also that the leaching of both the major and minor elements from the aggregate body into the water was below the environmental limits in force both in Europe and Turkey today. The produced aggregates were also observed to possess the low-strength-material properties which open the possibility for their utilization in construction applications.