Revovery of phytochemicals (having antimicrobial and antioxidant characteristics) from local plants
Antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip fitokimyasallarin yöresel bitkilerden eldesi
  1. Tez No: 266605
  2. Yazar: EVREN ALTIOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmanın amacı yöresel bitkilerden elde edilen zeytin yaprağı ve üzüm kabuğundan ekstrakte edilen polifenollerin seçici olarak ayırımını gerçekleştirmektir. Ekstraksiyon koşullarının polifenollerin cinsi ve miktarı üzerine etkileri ve bu polifenollerin adsorpsiyon ile seçici ayırımı araştırılmıştır. Kesikli adsorpsiyon ve dinamik kolon çalışmaları ipek fibroini ve klinoptilolit ile gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon mekanizması için kinetik modeller kullanılmıştır. Dinamik kolon modelleri ise çalışma parametrelerini belirlemek üzere kullanılmıştır. Ham özütten elde edilen fraksiyonların biyolojik aktiviteleri antioksidan, antimikrobiyel ve sitotoksik etkileri analizlenerek tespit edilmiştir.Kazanılan trans-resveratrol tüm patojenik mikroorganizmaları etkili bir şekilde inhibe etmiştir. Fakat, aynı inhibisyonu gözlemleyebilmek için daha yüksek konsantrasyonlarda üzüm kabuğu özütüne ihtiyaç duyulmuştur. Üzüm kabuğu özütü prostat ve göğüs kanseri hücrelerine herhangibir etki göstermezken, trans-resveratrol önemli bir inhibisyon etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present work was to assess the selective isolation of polyphenols from olive leaf and grape skin, which are supplied from the main local plants. The effects of extraction conditions on the types and amounts of polyphenolic compounds and selective separation of them by adsorption were investigated. The batch adsorption and dynamic column studies were performed by silk fibroin and clinoptilolite. Kinetic models were used to determine the mechanism of adsorption. Dynamic column models were applied to optimize the operating parameters. The biological activities of isolated fractions from the crude extracts were determined by analyzing their antioxidant, antimicrobial and cytotoxic activities.Recovered trans-resveratrol significantly inhibited all pathogenic microorganisms. However, higher concentration of grape skin crude extract is required to achieve same inhibition. Although grape skin extract did not have any effect on prostate and breast cancer cells, trans-resveratrol has very significant inhibition effect.