Operator splitting methods for differential equations
Diferansiyel denklemler için operatör ayırma metodları
  1. Tez No: 266620
  2. Yazar: YEŞİM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde geleneksel operatör ayırma metodlarının kararlılık ve tutarlılık analizleri çalışılmıştır. Klasik anlamdaki operatör ayırma metodlarının Zassenhaus çarpım formulü ile nasıl geliştirildiğine yoğunlaşılmıştır. Yaklaşımımızda, başlangıç koşullarının akselerasyonu ve ağırlaştırılmış polinom fikri her durum için ayrı ayrı işlenmiş ve ilgili algoritmalar elde edilmiştir. Zassenhaus çarpım formulü ile elde edilen yeni yüksek dereceli operatör ayrıma metodları sunulmuş ve geleneksel operatör ayrıma metodları için tutarlılık sınırları yeniden elde edilmiştir. Sınırsız operatörler için tutarlılık analizleri C0-yarıgrup yaklaşımı ile yapılmıştır. Von-Neumann kararlılık analizi operatör ayırma metodları için uyarlanmıştır ve geleneksel yaklaşımı tartışılmıştır. Önerilen operatör ayırma metodları ve geleneksel operatör ayırma metodları çeşitli adi ve kısmi diferansiyel denklemler için uygulanmıştır..
Özet (Çeviri)
In this thesis, consistency and stability analysis of the traditional operator splittingmethods are studied. We concentrate on how to improve the classical operator splittingmethods via Zassenhaus product formula. In our approach, acceleration of the initialconditions and weighted polynomial ideas for each cases are individually handled andrelevant algorithms are obtained. A new higher order operator splitting methods are proposedby the means of Zassenhaus product formula and rederive the consistency boundfor traditional operator splitting methods. For unbounded operators, consistency analysisare proved by the C0-semigroup approach. We adapted the Von-Neumann stabilityanalysis to operator splitting methods. General approach to use Von-Neumann stabilityanalysis are discussed for the operator splitting methods. The proposed operator splittingmethods and traditional operator splitting methods are applied to various ODE and PDEproblems.