Designing programmable logic controller for data acquisition and control
Veri toplama ve kontrol amaçlı programlanabilir lojik kontrolcü tasarımı
- Tez No: 266637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada veri toplama, sinyal işleme ve kontroluygulamalarının ihtiyaçlarına yönelik dsPIC mikrodenetleyicitabanlı yeni bir PLC tasarımı konusu ele alınmıştır. Çalış-manınamacı günümüz otomasyon uygulamalarının diğer PLC uygulamalarınagöre daha hesaplı, pratik ve kullanışlı bir cihazlagerçekleştirilmesidir. Bu cihaz genel amaçlı bir ürün olduğundanher alanda kullanılabilir. Tezde şehir elektrik şebekesindekiharmonikler-in belirlenmesinde kullanılmıştır. Devrenin şemasıMultisim ortamında çizilmiştir. Baskı devresinin çizimi iseUltiboard programıyla gerçeklenmiştir. MCU'nun programlarınınyazılıp yüklenmesi için ise Microchip MPLAB IDE kullanılmıştır.Derleyici olarak ise yine Microchip tarafından ücretsiz dağıtılanC30 compiler kullanılmıştır. Ürünün performansını değerlendirmekiçin şehir elektrik şebekesindeki harmoniklerin belirlenmesidenenmiştir. Bu harmoniklerin belirlenmesinde kullanılan FFTalgoritmasında geçen iki ana fonksiyonun gerçelenme sürelerigözlemlenmiştir ve sonuçlar görsel olarak belirtilmiş-tir. Tezinsonuç kısmında ise ürünün nasıl geliştirilebileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new dsPIC microcontroller based PLC design forrequirements of data acquisition, signal processing and controlapplications has been discussed. The aim of the study was torealize of today's automation applications with a more economic,convenient, and functional device other than PLC applications.This device is a general purpose product available in all areas.It is used to determine the city power grid harmonics. The circuitschema of the device is drawn in Multisim environment. The designof the printed circuit board is implemented in Ultiboard. TheMicrochip IDE is used for writing the codes and programming theMCU. The C30 compiler is used for compiling the codes which isdistributed free of charge by Microchip. To evaluate theperformance of the product, the harmonics in the electricitynetwork are tested. The operating time of the two main functionswhich are used in the FFT algorithm that was used for determiningthose harmonics were observed and results were expressed visually.Further development that could be done, by other researchers, inthe future, is also discussed in the final chapter.