Use of amine- and mercapto-modified silica as solid phase extraction sorbent for speciation of inorganic selenium prior to determination by atomic spectrometric techniques
İnorganik selenyumun atomik spektrometrik tekniklerle tayini öncesi türlendirilmesi için amin- ve merkapto- ile modifiye edilmiş silikanın katı faz ekstraksiyon sorbenti olarak kullanılması
  1. Tez No: 266644
  2. Yazar: ESEN DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amino-, merkapto-, ve her iki fonksiyonel grubu içeren (çift fonksiyonlu) silika bazlı sorbentler hazırlanmış ve indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometri (ICP-MS) ve hidrür oluşturmalı atomic absorpsiyon spektrometri (HGAAS) gibi atomic spektrometrik tekniklerle tayin öncesi, anorganik Se(IV) ve Se(VI)'nın sorpsiyonunda kullanılmıştır. Silika yüzeyinde fonksiyonel grupların varlığı, taramalı elektron mikroskopi (SEM), katı-hal NMR spektroskopi, termo gravimetrik analiz (TGA), elementel analiz ve Brunauer-Emmett-Teller (BET) yüzey alanı analizi gibi çeşitli karakterizasyon tekniklerinin kullanımıyla gösterilmiştir.Amino- gruplarıyla modifiye edilen silikanın pH 2.0 ve 3.0'da Se(VI)'ya seçici davrandığı bulunurken, merkapto- ile modifiye edilen silikanın asidik bölgelerden pH 4.0'a kadar geniş bir aralıkta Se(VI)'yı tuttuğu belirlenmiştir. Çift fonksiyonlu silika ise her iki sorbentin de iyi özelliklerine sahiptir; sadece Se(IV)'ün veya Se(IV) ve Se(VI)'nın birlikte sorpsiyonunda kullanılabilir. Asidik pH'lar (
Özet (Çeviri)
Silica-based sorbents containing amino-, mercapto-, and both functional groups (bifunctional) were prepared and used for the sorption of inorganic Se(IV) and Se(VI) species from waters prior to their determination by atomic spectrometric techniques, namely, inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS) and hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS). The presence of the functional groups on the surface of the silica was demonstrated by using several characterization techniques such as scanning electron microscopy (SEM), solid-state NMR spectroscopy, thermo gravimetric analysis (TGA), elemental analysis and Brunauer-Emmett-Teller (BET) surface area analysis.Amine-modified silica was found to be selective towards Se(VI) at pHs 2.0 and 3.0 whereas mercapto-modified silica retains Se(IV) over a wide range from acidic regions to pH 4.0. Bifunctional silica, on the other hand, possesses the good features of the two sorbents; it can be used in the separate sorption of Se(IV) or of both Se(IV) and Se(VI) species. Acidic pHs (