Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda depresif duygudurumun Malnütrisyon ve İnflamasyon'a olan etkisi
Effects of depressive mood on malnutrition and inflammation in patients on hemodialysis
  1. Tez No: 266658
  2. Yazar: RAHMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Malnütrisyon, inflamasyon ve depresyon hemodiyaliz hastalarında sık karşılaşılan problemlerdir. Bu popülasyonda depresif duygu durumun malnütrisyon ve inflamasyona olan etkisini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya hemodiyaliz tedavisi almakta olan yaş ortalaması 51,40±14,79 olan 52 hasta alındı. Hastaların 26' sı erkek, 26' sı kadın idi. Erkek hastaların yaş ortalaması 49,73±15,47, kadın hastaların yaş ortalaması 53,08±14,17 idi. Laboratuvar test sonuçları kaydedildi. Her olguya BDI, MSPSS anketleri uygulandı. Tüm hastaların fizik muayene bulguları ve bazı laboratuvar parametreleri ile MIS hesaplandı.Olgular BDI skorlarına göre depresif duygu durumu olanlar ve olmayanlar olarak iki grupta değerlendirildi. İki grup arasında yapılan karşılaştırma sonucunda, MIS (z= -5,248, p= 0,000), BUN (z= -2,482, p= 0,013), kreatinin (z= -2,186, p= 0,029), albumin (z= -2,448, p= 0,014), eğitim yılı (z= -1,1943, p=0,046) parametreleri arasında anlamlı fark bulundu. Olguların tüm verileri arasında yapılan incelemede; BDI ile MIS (r= 0,645; p= 0,000), MSPSS (r= -0,450; p= 0,001), BUN (r= -0,280; p= 0,045), arasında anlamlı ilişki saptandı. Depresif duygu durumu olan olgularda MIS değeri diğer gruba kıyaslandığında anlamlı olacak şekilde daha yüksekti (p = 0,000). Kurulan Multiple Logistic Regression modelinde MIS (OR: 0,533, %95CI [0,751-2,262]) ve MSPSS (OR: - 0,270, %95CI [0,751- -0,025]) değerleri BDI için bağımsız risk faktörü olarak değerlendrilmiştir.Bulgularımız hemodiyaliz tedavisi alanlarda MIS ve MSPSS değerlerinin depresif duygu durumun kuvvetli kestiricisi olduklarını göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
Malnutrition, inflammation and depression are clinical problems encountered frequently in hemodialysis patients. We aimed to investigate the effects of depressive mood on the malnutrition and inflammation of the hemodialysis patients52 patients who are on hemodialysis treatment with mean age of 51,40±14,79 were eligible. 26 of them were male, 26 of them were female. Mean age of male are 49,73±15,47, and of female were 53,08±14,17. The results of laboratory test were measured. BDI, MSPSS were applied to every case. Physical examination founding?s and some laboratory parameters were used to calculate MIS.Cases were evaluated in two groups as having depressive mood and not having depressive mood according to BDI scores. Comparison of two groups resulted that MIS (z= -5,248, p= 0,000), BUN (z= -2,482, p= 0,013), creatinine (z= -2,186, p= 0,029), albumin (z= -2,448, p= 0,014), and education years (z= -1,1943, p=0,046) parameters were significantly different. Investigation of all patients data revealed significant relationship between BDI and MIS (r= 0,645; p= 0,000), BDI and MSPSS (r= -0,450; p= 0,001), BDI and BUN (r= -0,280; p= 0,045). MIS values in cases having depression mood were significantly higher than cases not having depressive mood (p=0.000). In Multiple Logistic Regression model, MIS (OR: 0,533, %95CI [0,751-2,262]), MSPSS values (OR: - 0,270, %95CI [0,751- -0,025]) were evaluated as independent risk factors for BDI.Findings we obtained show that MIS and MSPSS values are determinants of depressive mood on patients who are on hemodialysis treatment.