Sentinel lenf nodu biyopsisi uygulaması ve başarı oranı
Application of the sentinel node biopsy and the identification rate
- Tez No: 266665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş:Meme kanserinde aksiler diseksiyonun başlıca üç amacı, evreleme, prognozun belirlenmesi ve adjuvan tedaviye karar vermeye katkıdır. Aksiller diseksiyonun sağkalıma katkısının tartışmalı olması ve yüksek morbiditeye neden olması sentinel lenf nodu biyopsisi gibi daha az invazif tekniklerin gelişmesine yol açmıştır.Amaç:Bu çalışmada T1-T2-T3 invazif meme kanserli ve aksillası klinik olarak negatif olan hastalarda SLNB uygulaması, başarı oranı ve başarı oranına etki eden faktörler araştırılmıştır.Hastalar ve Yöntem:2006 - 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında T1-T2-T3 invazif meme kanserli ve klinik olarak aksillası negatif olan 189 hasta çalışma grubuna alındı. Hastalar, üç gruba ayrıldı ve 45 hastaya sadece mavi boya, 110 hastaya sadece radyokolloid ve 34 hastaya mavi boya ve radyokolloid birlikte uygulandı. SLN pozitif gelen hastalara level I-II aksiller diseksiyon uygulandı.Bulgular:SLNB tekniği ile 189 hastanın sekizinde sentinel nod saptanamadı. Sadece mavi boya tekniği kullanılan 1. gruptaki 45 hastada SLNB başarısı %88, sadece radyokolloid ile SLNB başarı oranı % 97 iken mavi boya ve radyokolloid beraber kullanıldığında başarı oranı % 100 olarak ortaya çıktı. Sadece boya kullanılması ile başarı oranı, boya ile birlikte veya tek başına radyokolloid kullanılmasına göre anlamlı olarak düşük bulundu (%88' e karşılık % 98, p=0,02). En yüksek başarı oranı boya ve radyokolloidin birlikte kullanıldığı hastalarda elde edildi (% 100 başarı oranı). Tümör boyutu dışında hastaların hiçbir özelliği başarı oranı açısından anlamlı bulunmadı.Sonuç:Çalışmamızda klinik olarak aksilla negatif olan T1-T2-T3 tümörü olan hastalarda mavi boya ile birlikte radyokolloid kullanımının SLNB başarı oranını tek başına mavi boya veya tek başına radyokolloid kullanımına göre anlamlı olarak yüksek olduğunu gözlemledik. Bundan dolayı klinik olarak aksilla negatif ve invazif meme kanserli T1-T2-T3 tümörü olan hastalarda mavi boya ve radyokolloidin birlikte kullanılmasının SLNB uygulamasında başarı oranını anlamlı olarak yükselteceği için önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
IntroductionThe three main purposes of axillary dissection in breast cancer are staging and local control of the disease in the axilla, prediction of prognosis and contributing to the selection of the adjuvant treatment. The facts that the contribution of axillary dissection to survival is controversial and that it may result in a high level of morbidity have promoted the development of less invasive techniques such as sentinel lymph node biopsy (SLNB).AimThe aims of the present study are to apply SLNB on T1-T2-T3 invasive breast cancer patients with clinically negative axilla and to define the identification rates and the factors affecting the identification rate.Patients and MethodsThe study included a total of 189 T1-T2-T3 invasive breast cancer patients with clinically negative axilla who had been admitted to Ondokuz Mayıs University, Department of General Surgery from 2006 to 2010. The patients were classified into three groups: 45 patients were applied blue dye alone, 110 patients were applied radiocolloid alone and 34 patients were applied a combination of blue dye and radiocolloid. Patients with positive sentinel lymph nodes on frozen section analysis underwent level I-II axillary dissection.FindingsUsing SLNB technique, we could not detect sentinel node in 8 of the 189 patients with an identification rate of 96%. The identification rate in the first group that included 45 patients who were administered only blue dye was 88%; was 97% in the second group who were administered only radiocolloid and was 100% in the last group who were administered blue dye with radiocolloid. The identification rate of sentinel lymph nodes using only blue dye was significantly lower than those of attempts using radiocolloid with or without blue dye (88% versus 98%, p=0.02). The highest identification rate was detected in the group who were administered a combination of blue dye and radiocolloid (100% identification rate). Except for the size of the tumour, none of the patients? characteristics had significant effect on the identification rates.ConclusionIn our study, we observed that in T1-T2-T3 invasive breast cancer patients with clinically negative axilla, the administration of a combination of blue dye and radiocolloid produced a significantly higher identification rate compared with only blue dye or radiocolloid. Therefore, we suggest that the combined administration of blue dye and radiocolloid significantly increases the identification rate of sentinel lymph nodes in T1-T2-T3 invasive breast cancer patients with negative axilla