Anormal uterin kanamalı hastalarda endometrial full küretaj ve endometrial yayma sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing endometrial full curettage and endometrial cytology results in women with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 266666
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ERDAL MALATYALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmanın Amacı:Anormal uterin kanamalı hastalarda yapılmış endometrial full küretaj ve endometrial yayma sonuçlarını retrospektif dosya taraması üzerinden karşılaştırarak endometriumun premalign, malign ve benign lezyonlarını saptamada daha az invaziv, daha ekonomik ve daha kolay uygulanabilir bir yöntem olarak endometrial sitolojik örneklemenin sensitivite ve spesifitesini ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntemler :Çalışmaya 01 Ocak 2005- 01 Haziran 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine anormal uterin kanama nedeniyle başvuran reprodüktif ve postmenopozal dönemdeki 109 hasta dahil edilmiştir. Transvaginal ultrasonografi ile endometrial kalınlıkları ölçüldükten sonra, önce endometrial fırça ile endometrial sitolojik örnekleme ardından sharp küretle endometrial full küretaj yapılan hastaların patoloji sonuçları retrospektif dosya taraması yapılarak değerlendirildi.Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 109 hastanın 57'si postmenopozal dönemdeki, 52'si reprodüktif dönemdeki hastalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective:To reveal sensitivity and specificity of the endometrial cytologic sampling, that is a less invasive, more economical and more easily applicable method in determining premalignant, malignant and benign lesions of endometrium by comparing endometrial full curettage and endometrial cytology results with a retrospective folder scannig, in women with abnormal uterine bleeding.Materials and Methods:In this study, we evaluated 109 reproductive and postmenopausal women with abnormal uterine bleeding who applied our clinic between the dates of 01 January 2005- 01 June 2010.After measuring endometrial thickness by transvaginal ultrasound, patients were treated initialy with endometrial cytologic sampling using endometrial brush then endometrial full curettage using sharp curette. Pathology reports were evaluated retrospectively.Results:57 postmenopausal and 52 reproductive period women were included in the study.(overall 109 patients).