DBM Flex'in tavşanlarda posterior spinal füzyonda etkinliği
The efficacy of DBM flex at spinal fusion on rabbits.
- Tez No: 266670
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş-Amaç: Omurga patolojilerinin cerrahisinde füzyon en önemli konudur. Bu amaçla uzun yıllar otogreftler kullanılmış, greft alınmasıyla ilişkili önemli morbiditeler görülmüş olması nedeniyle alternatif füzyon materyalleri gündeme gelmiştir. Alternatif greft materyallerinden biri de içerisinde kemik morfojenik protein ve kollajen bulunduran, osteoindüktif ve osteokondüktif özelliklere sahip olan DBM Flex (Grafton) tır. Bu çalışmada, DBM Flex'in etkinliğini, iliak kanat otogrefti ile karşılaştırarak ortaya koymayı amaçladık.Materyal ve Metod: Yirmibeş adet Yeni Zelanda Albino tavşanı iki gruba ayrıldı. I. grupta 20 tavşana, etkinliğini araştıracağımız DBM Flex'i lomber vertebrada tek seviye, tek taraflı olarak dekortike edilen faset eklemleri ve lamina üzerine konuldu. II. grupta 5 tavşana , tek seviye bilateral dekortike edilmiş iliak kanat otogrefti yerleştirildi. Ameliyatı izleyen sekiz haftanın sonunda tavşanların yaşamları sonlandırıldı. Füzyon cerrahisi uygulanan bölgeye yönelik 3D BT, palpasyon ve histolojik yöntemlerle füzyon araştırıldı. Araştırılan her üç parametrede, skorlamalar kullanıldı.Bulgular: İki grup arasında füzyon oranları yönünden, otogreft lehine anlamlı fark tespit edildi.Sonuç:Fleksigreftin posterior spinal füzyonda, füzyon oranları açısından, otogreftlere alternatif olamayacağı, daha uzun süreli geniş klinik ve deneysel çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fusion is the most important problem in the surgery of spinal column pathologies. Autografts have been using in order to achieve fusion but because of the some serious morbidities about graft harvesting, alternative fusion materials are become a current issue. One of these materials is DBM Flex (Grafton) that includes bone morphogenic protein and collagen and having osteoinductive and osteoconductive properties. The aim of the study is to investigate the efficacy of DBM flex by comparing with iliac crest autograft.Material-Method: Twenty five New Zeland Albino rabbits are separated into two groups. In first group (including 20 rabbits) Flexigraft applied over the decorticated facet and lamina in one level and one side of the rabbit?s spine. In second group iliac crest autografts are placed over bilateral decorticated facet and laminas. After 8 weeks of operation rabbit were executed. Fusion level was investigated in the operation area by palpation, 3D CT and histologic techniques. The scoring system were used for all of the methods.Findings: According to fusion ratios, significant differences in favour of autografts were estabilished.Results: As a result, for posterior fusion, flexigraft can not be alternative for autografts and needs long term clinical and experimental studies