Alzeimer hastalarında HIF-1? HIF-1 alfa (Hypoxıa-Inducıble Factor 1 Alpha) düzeyleri
HIF-1 ?Alpha in Alzeimers Patients
- Tez No: 266688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANKURTARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Demans, nöron hasarına bağlı olarak ortaya çıkan, başta hafızaolmak üzere kognitif fonksiyonlarda ve günlük yaşam aktivitelerindebozulmaya neden olan yavaş seyirli, sinsi başlangıçlı, kalıcı ve ilerleyici birtablodur. Demansa yol açan bir çok neden olmakla beraber, en sık demansnedeni Alzheimer Hastalığı (AH)'dır. HIF-1, hücresel oksijen düşüşüne yanıtveren majör bir transkipsiyon faktörüdür. Ayrıca Amiloid PrekürsörProtein'den(APP), Amiloid Beta (Aß) oluşmasını gerçekleştiren Beta-sideAmiloid Cleaving Enzyme (BACE) geninin promotorunun da HIF-1 bağlayıcıelement özelliği gösterdiği ve HIF-1'in bu bölgeye bağlanarak BACE-1ekspresyonunu artırdığı ve Aß oluşumunda artışa neden olduğugösterilmiştir. Bu çalışmada HIF-1 ? nın Alzheimer hastalığınınpatogenezinde rol alan faktörlerden biri olan hipoksinin bir göstergesi olupolmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Alzheimer hastalığıolanlarda serum HIF-1? düzeylerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Alzheimerhastalığı olan 36, Alzheimer hastalığı olmayan 30 kontrol hastası dahiledilmiştir. Dışlama kriteri olarak Hif 1 ? düzeyini etkileyebileceği için KronikObstrüktif Akciğer Hastalığı, Kroner Arter Hastalığı, Diabetes Mellitus, kanserseçilmiş, bu tanıları olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Hastalardan kanörnekleri alınıp serum HİF-1? düzeyleri ELİSA kitleri ile çalışılmıştır.Serumlar fosfat tamponuyla dilüe edildikten sonra çalışılmıştır. Alzheimerhastalarının ortalama HİF1 ? düzeyi 12 1,9 iken bu değerler kontrol grubuhastalar için 13,4 2,3'tür. T testi sonuçlarına göre iki grup arasında anlamlıbir fark bulunamamıştır (p=0.42>0.05). Bu çalışmada serum HIF-1 ?düzeyleri ile Alzheimer hastalığı arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Bukonuda kesin kanıya varmak için beyin dokusunda HIF-1 ? düzeylerininçalışılacağı daha fazla hasta sayısıyla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Dementia is a progressive, insidious, permanent disease whichappears by neuronal injury and detoriates mainly memory, and also cognitivefunctions and daily life activities. Altough there are lots of etiologies thatcauses dementia, Alzheimer disease is the most common cause of dementia.HIF-1? is a major transcription factor that responds to hypoxia. Beta-sideAmiloid Cleaving Enzyme (BACE) gene?s promoter is a hypoxia bindingelement where HIF-1 binds and increases BACE-1 expression. BACEconstitutes Amyloid Beta (Aß) from Amyloid Precursor Protein(APP). The aimof this study was to evaluate if HIF-1 ? could be a marker for hypoxia inAlzheimer?s disease. This the first study that investigates serum HIF-1?levels of Alzheimer patients. We included 36 Alzheimer patients and 30control subjects into this study. Subjects with chronic obstructive pulmonarydisease, coronary heart disease, diabetes mellitus or cancer were excludedfrom this study as they could effect the HIF-1? results. Serum samples werecollected from patient and control groups and HIF-1? levels were measuredwith ELISA kits. Serum samples were diluted with phosphat buffer before theanalyses. Mean HIF-1? levels were 12 1.9 in Alzheimer patients and 13.42.3 in control group. Results of T test revealed that there were nosignificant difference between two groups (p=0.42 >0.05). This study failed toshow the link between serum HIF-1 ? levels and Alzheimer?s disease.Further studies with greater number of subjects examining cellular HIF-1 ?levels in brain are needed to yield certain results regarding this issue.