Akut ön çapraz bağ tam kat yırtıklarında tendon otogrefti ile kuvvetlendirme
Tendon autograft augmentation in acute anterior ligament tears
  1. Tez No: 266689
  2. Yazar: ÖZGÜR DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM DORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) diz ekleminin normal fonksiyonunun sağlanmasında yüksek önem taşır. Kendiliğinden iyileşen diğer pek çok bağın aksine bu bağın yırtıkları sıklıkla cerrahi tedavi gerektirir. Günümüzde standart tedavi haline gelmiş olan ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonuçları istenen düzeyde bir diz fonksiyonu sağlayamamakta ve eklemde osteoartrit gelişimini engelleyememektedir. Malzeme kullanılmasının gerekmesi nedeniyle tedavinin maliyeti de yüksek olmaktadır. Eklem içi bir bağ olan ÖÇB'ın kendi kendine iyileşme potansiyelinin olmadığı kabul edilir. Ancak son yıllarda yapılan bazı çalışmalar bu bağın uygun ortam sağlandığında iyileşebileceğine işaret etmektedir. Bu projenin amacı yırtık oluşturulmuş ÖÇB'ın tendon otogrefti ile kuvvetlendirilmiş tamir sonrasında iyileşmesini araştırmaktır.Deney protokolü için, 30 beyaz tavşan 3 gruba ayrıldı. Her tavşanın sağ dizi deney için, sol diz ise kontrol olarak kullanıldı. G1 (tedavisiz) tavşanların sağ ÖÇB'larına tam kat kesi uygulanarak spontan iyileşmeye bırakıldı. G2 (kuvvetlendirme) grubunda ise 3mm genişliğinde doku çıkarıldı ve araya dijital ekstansör tendon dikişlerle sabitlendi. G3 (standart rekonstrüksiyon) grubunda ÖÇB tamamen çıkarıldı ve dijital ekstansör tendon kullanılarak standart ÖÇB rekonstrüksiyonu uygulandı. Hayvanlar 20 hafta izlendikten sonra öldürülerek ÖÇB'lar histolojik ve biyomekanik olarak incelendi.Tedavi verilmeyen grupta örneklerden 3 tanesinde zengin damarlanma ve bol hücreli iyileşme dokusu görüldü. Kuvvetlendirme grubundaki örneklerin ise 5 tanesinde iyileşme ve remodeling işaretleri izlendi. Standart rekonstrüksiyon yapılan diz eklemlerinde tendon greftlerinin 20 hafta sonunda canlı olduğu ve histolojik olarak yetersiz yeniden şekillenme görüldü. Biyomekanik testler G1 ve G2 gruplarının normal bağ özelliklerine sahip olmadığını gösterdi.Sonuçlar ÖÇB'ın eklem içi şartlarda hiçbir girişim yapılmadan dahi iyileşme potansiyeli olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışmada kullanılan teknik ile yapılan kuvvetlendirilmiş tamir ÖÇB iyileşmesini desteklemek için iyi bir yöntem değildir. Ancak, ÖÇB iyileşmesini desteklemek için kullanılacak olan tendon greftlerinin sadece bağa değil aynı zamanda kemik içine sabitlenmesini sağlayacak bir yöntem, bağın tendon grefti üzerinden yeniden şekillenmesini yani kopyalanabilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Anterior Cruciate Ligament (ACL) is of utmost importance for the physiologic motion of the knee joint. In contrast to most other ligaments which tend to heal spontaneously, ruptures of this ligament commonly need surgical treatment. Today, the gold standard treatment for ACL ruptures is reconstruction using a tendon auto or allograft but the outcomes show that following such a procedure, physiologic knee function is not reconstituted and development of early knee osteoarthritis cannot be prevented. Additionally, implants are used for this surgery, which increase the treatment costs. Since the ACL is an intraarticular ligament, it is assumed to have no spontaneous healing potential. However, several recent studies indicate that if the proper environment is provided, ACL may actually heal. The purpose of this study is to look into the healing potential of transected ACL after repair with an autogenous tendon graft.30 white rabbits were utilized for this study. The rabbits were put into 3 experimental groups. Right ACL of G1 (no treatment) rabbits were transected and left to spontaneous healing. In G2 (augmentation) group, 3mm gap was created in the substance of the ACL and repaired with an autogenous digital extensor tendon. In G3 (standard reconstruction) rabbits, ACL was completely removed and standard ACL reconstruction with an autogenous digital extensor tendon was performed. The rabbits were killed at 20 weeks, and ACLs were harvested. Healing was evaluated histologically and biomechanically.In group G1, 3 ACLs showed formation of a highly vascularized and highly cellular granulation tissue. 5 ACLs had signs of healing and remodeling in the augmentation group. All tendon grafts in standard reconstruction group were intact and viable after 20 weeks and showed signs of remodeling. Biomechanically, healed and augmented ACLs did not show ligament characteristics.The results indicate that transected ACL has the potential to heal without any intervention. The technique used in this study, to augment the healing of ACL may not be suitable to study ACL healing. A different model utilizing the fixation of grafts into the bone and bridging between the cut ends of ACL may lead to better healing and remodeling of the native ACL over the tendon graft.