Yeni tanı kolon kanserinde prognostik faktörler veprognostik faktörlerin metabolik sendromla ilişkisi
The Prognostic Value of the Metabolic Syndrome in Colon Cancer Patients
- Tez No: 661359
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKTAY TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Yeni tanı evre 2-4 olan kolon kanserli hastalarda , metabolik sendrom ve metabolik sendrom parametrelerinin prognostik faktörlerle olan ilşkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza haziran 2010 ile – aralık 2012 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniği' ne yeni tanı almış evre 2,3,4 kolon kanseri olan 104 hasta alınmıştır. Hastaların demografik, antropometrik ve laboratuvar 32 verileri kaydedildi. Hastalardan tanı anında metabolik sendrom varlığını saptamak için açlık kanda glukoz, LDL, HDL, trigliserit, total kolesterol seviyeleri, bel, kalça çevresi ölçüldü. Hipertansiyon varlığı veya antihipertansif tedavi alıp almadığı sorgulandı. BKI için boy ve kilo ölçüldü. Kolon kanserli hastalarda metabolik sendromu sıklığı bakıldı. Hastalarda evre, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz, histolojik grede, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon kayıt edildi. Tümörün adenokarsinom, taşlı yüzük hücreli ve müsinöz komponentleri kayıt edildi. Tümörün obstrüksiyon, perforasyon yapıp yapmadığı kayıt edildi. Tanı anında tümör markerlarından CEA, CA19.9 bakıldı. Hastaların lökosit, nötrofil, hemoglobin, trombosit ve lenfosit düzeyleri ölçüldü. Kolon kanserli hastalarda metabolik sendromu sıklığı bakıldı. Metabolik Sendrom parametrelerinin kolon kanserli hastalardaki sıklığı bakıldı. Hastalar metabolik sendromu olan ve metabolik sendromu olmayan kolon kanserli olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup arasında kolon kanserinin prognostik faktörleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı; metabolik sendromlu olanlarda 61.67± 10.09 , metabolik sendrom olmayanlarda 58.45± 10.39 tu.Hastaların %47.1 inde metabolik sendrom mevcuttu.Metabolik sendromlu kolon kanserli hastarın %61.2 si kadın,%38.8 i erkekti. Metabolik sendrom parametrelerine bakıldığında ; Hastaların %33.7 sinde hipertansiyon mevcuttu.Açlık kan şekeri 100mg/dl nin üstü olan hastaların oranı %55.8 di.Trigliserid düzeyi 150mg/dl nin üzerinde olanların oranı %32.7 idi. HDL kolesterol düzeyi 40 mg/dl nin altında olan oranı erkeklerin %52 si, 50mg /dl altında olanların oranı kadınların %73 ü idi. Bel/kalça çevresi oranı 0.9 un üstünde olanların oranı %55.8 ,bel çevresi ortalama erkeklerde 93±13cm ,kadınlarda 88,5±11.4 cm, tüm hastalarda 90±12.7 cm idi. Çalışmaya Bel/kalça çevresi oranı 0.9 un üstünde olanların oranı %55.8 idi. Çalışmanın sonucunda gerek yeni tanı kolon kanserli metabolik sendrom tanısı konulan hastalar ile gerekse de metabolik sendrom tesbit edilmeyen hastalar arasında diğer hastalar arasında tanı anındaki bilinen prognostik değerler (tümör boyutu, lenf nodu tutulumu, metastaz durumu, tümör grade, differansiyasyon, obstrüksiyon, peforasyon perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon) arasında istatiksel olarak fark saptanmamıştır. Sonuç: Daha önceleri bazı çalışmalarda kolon kanserli hastalarda metabolik sendromun prognostik faktörlerle olumsuz bir ilişkisinin olduğu saptanmıştır. Ama bizim çalışmamışda bu ilişki ortaya konulamamıştır. Bu konuyla ilgili daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to investigate the relationship between the Metabolic Syndrome the parameters of it and the manifest prognostic factors of the Colon Cancer in newly-diagnosed phase 2-4 colon cancer patients. Patients and Method: 104 newly-diagnosed and phase 2-4 Colon Cancer patients were prospectively included in the study at İzmir Atatürk Training and Research Hospital Medical Oncology Policlinic between June 2010 and December 2012. Demographic, anthropometric and laboratory data belonging to the patients were recorded. To detect the presence of Metabolic Syndrome at the time of the diagnosis, patients were tested for hunger blood glucose, LDL, HDL, triglyceride, total cholesterol levels besides the metric measurement of the waist and hip perimeters. To detect the presence of hypertension, blood pressures were measured from both arms by a physician using a sphygmomanometer. Heights and weights of the patients were measured to calculate their BMI (Body Mass Index). The frequency of the Metabolic Syndrome was searched in colon cancer patients. The clinical phase, lymph node involvement, distant metastasis, histologic grade, perineural invasion and lymphovascular invasion were recorded. Frequency of the metabolic syndrome was looked into in colon cancer patients. The frequency of the Metabolic Syndrome parameters in colon cancer patients were looked into. Patients were divided into two groups as Colon Cancer patients with and without Metabolic Syndrome. Prognostic factors of the Colon Cancer were compared between these two groups. Results: The average age of the patients included in the study was 61.67 ± 10.09 in those with Metabolic Syndrome and 58.45 ± 10.39 in those without Metabolic Syndrome. 47.1% of patients suffered from the Metabolic Syndrome. 61.2% and 38.8% of colon cancer patients with Metabolic Syndrome were female and male, respectively. Parameters of the Metabolic Syndrome revealed that manifest prognostic values (tumor size, lymph node involvement, metastatic status, tumor grade, differentiation, obstruction, perforation, perineural invasion, lymphovascular invasion, tumor localization) at the time of the diagnosis between the Colon Cancer patient groups with newly-diagnosed Metabolic Syndrome and those without the Metabolic Syndrome were not found to be statistically different. Conclusions: In some of the former studies, it was found that the Metabolic Syndrome was negatively correlated with prognostic factors in Colon Cancer patients. Due to the insufficient number of patients, the lack of information on the duration of the Metabolic Syndrome in patients and the insufficient time for observation in our study, we were not able to draw clear-cut conclusions regarding the relationship between the newly-diagnosed colon cancer and the Metabolic Syndrome. Further research on this subject that includes higher number of patients is required.