Üçlü negatif meme kanserinde ERCC1 ekspresyonu
ERCC1 expression in triple negative breast cancer
- Tez No: 266699
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı üçlü negatif meme kanserinde ERCC1(excision cross-complementation group 1) ekspresyonunu belirlemektir. Çalışmamızda 45 üçlü negatif meme kanseri hastasının klinikopatolojik özellikleri değerlendirildi. Çalışmaya alınan 45 hastanın ortalama yaşı 49,8 (± 11,1) olarak bulundu. 22 hasta premenopozal (%48.9), 3 hasta perimenopozal (%6.7) ve 20 hasta postmenopozaldi (%44.4 ). 15 hasta T1(%33.3), 23 hasta T2(%51.1), 3 hasta T3 (%6.7), 4 hasta T4 (%8.9) olarak bulundu. 23 hasta N0(%51.1), 11 hasta N1(%24.4), 1 hasta N2 (%2.2), 7 hasta N3 (%15.6) olarak bulundu. 3 hastanın (%6.7) N durumu bilinmiyordu. 1 hastada (%2.2) tanı anında M1 olarak bulundu. 42 hasta(%93,4) infiltratif duktal karsinoma , 1 hasta (%2,2) infiltratif lobuler karsinoma, 2 hasta (%4,4) mikst İDC ve İLC tanıları ile izleniyordu. 13 (%28,9) hastanın histopatolojik gradı 2, 29 (%64,4) hastanın histopatolojik gradı 3 olarak bulundu. Çalışmaya alınan 45 hastadan 9?u (%20) Evre 1, 16?sı(%35.6) Evre 2a, 4?ü (%8.9) Evre 2b, 3?ü (%6,7) Evre 3a, 2?si (%4.4) Evre 3b, 7?si (%15,6) Evre 3c, 1?i (%2,2) Evre 4 hastalıkla izleniyordu. Çalışmaya katılan hastalardan sadece bir hastanın (%2,2) kanser öyküsü mevcuttu.18 hastanın (%40) ailesinde kanser öyküsü, 6 hastanın (%13,3) ailesinde meme kanseri öyküsü mevcuttu. Çalışmaya katılan 33 (%73,3) ÜNMK hastasının tümör örneğinde ERCC1 ekspresyonu pozitif tespit edildi. Grade ve ailede kanser öyküsü ile ERCC1 ekspresyon artışı arasında pozitif korelasyon tespit edildi ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Hastaların yaşı, menopoz durumu , tümör çapı, lenf nodu tutulumu, metastaz durumu, kanser öyküsü, izlemde nüks ve ERCC1 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Bu çalışma ile günümüzde meme kanserine yönelik standard kemoterapi şemaları ile tedavi edilen ancak erken nüks ve kısa sağkalımı ile üçlü negatif meme kanserine spesifik kemoterapi şemalarının oluşturulmaya çalışıldığı ve bu konuda birçok çalışmanın yürütüldüğü üçlü negatif meme kanserinin platin analoglarına yanıtın değerlendirilmesinde prediktör olarak kullanılabilecek ERCC1 ekspresyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the expression of ERCC1(excision cross-complementation group 1) in triple negative breast cancer. In our study 45 patients? clinicopathologic characteristics identified. The mean age of this patient population was 49.8(± 11,1). 22 (%48.9) of these were premenaupausal, 3 (%6.7) of them were perimenopozal and 20 (%44.4 ) of them were postmenaupausal. T status was determined as T1;15 (%33.3), T2; 23 (%44.4 ), T3; 3(%6.7), T4; 4(%8.9). N status was determined as N0; 23(%51.1), N1;11 (%24.4), N2; 1 (%2.2), N3 ;7(%15.6). 3 (%6.7) patients? N status were not known at the time of diagnosis. Only one patient (%2.2) was metastatic. 42 (%93,4) of 45 patients were being followed up with infiltrative ductal carsinoma , 1 (%2,2) patient with infiltrative lobular carsinoma and 2(%4,4) patients were being followed up with mixed IDC and ILC. Histologic grade of 13(%28,9) patients was identified as grade 2 and histologic grade of 29(%64,4) patients was identified as grade 3. The breast cancer stage distribution of this patient population was determined as Stage 1; 9 (%20) patients, Stage 2A; 16(%35.6) patients, Stage 2B; 4(%8.9) patients, Stage 3A; 3(%6,7) patients, Stage 3B; 2 (%4.4) patients, Stage 3C; 7(%15,6) patients and Stage 4 was detected in 1(%2,2) patient relatively. Only one patient (%2,2) had history of cancer. 18(%40) patient had history of cancer in the family and 6 (%13,3) patient had family history of breast cancer. Positive ERCC1 expression was found in 73.3% of the tumor samples with an H score ? 1 and 26.7% of the tumor samples stained negative with an H score less than 1. Higher ERCC1 expression tended to be correlated with tumor grade and family history of cancer . ERCC1 expression was not correlated with any of the following clinical parameters; age at diagnosis, menopausal status, stage, history of cancer, recurrence in follow-up period. In conclusion; our results demonstrate that about two thirds of the TNBC showed a relevant expression of ERCC1 that may be predictive of a poor response to platinum-based chemotherapies.