Lomber disk cerrahisinde postoperatif analjezi için I.V. deksketoprofen trometamol ve plasebo karşılaştırılması
Lumbar disc surgery, postoperative for analgesia I.V. relief trometamol and placebo comparison
- Tez No: 266707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda mikroşirurjik lomber diskektomi yapılan hastalara preoperatif ve postoperatif 8 saat ara ile üç doz İ.V. uygulanan 50 mg deksketoprofen trometamol'un postoperatif VAS skorlarına ve 24 saatlik total tramadol tüketimine etkisini ve hasta memnuniyetini araştırmayı amaçladık.Çalışmamız, beyin cerrahisi kliniğinde mikroşirurjik lomber diskektomi planlanan, yaş aralığı 18 ? 65, ağırlıkları 50 ? 120 kg arasında, ASA I - II risk grubunda olan 50 hastada prospektif, randomize ve çift kör olarak yapıldı. Grup I' e ( preoperatif ) indüksiyondan hemen önce İ.V. 50 mg deksketoprofen trometamol ve ilk dozun verilişinden sonraki 8. ve 16. saatlerde birer doz daha 50 mg deksketoprofen trometamol verildi. Grup II' ye (kontrol grubu) operasyon öncesi ve sonraki 8. ve 16. saatlerde plasebo uygulandı. Her iki gruba da postoperatif HKA cihazı ile tramadol 24 saat süre ile İ.V. yoldan uygulandı. Hastaların analjezi düzeyi postoperatif 0., 15., 30., 45., 60. dakikalarda ve 2., 3., 4., 5., 6., 8., 12., 24. saatde görsel ağrı skalası ( VAS ) ile değerlendirildi. Bu zamanlardaki tramadol tüketim miktarları kaydedildi. Deksketoprofen trometamol'un analjezik etkinliği ve tramadol tüketim miktarına etkisi karşılaştırıldı.Grup I'in VAS skorları, Grup II' ye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu(P< 0,001). Grup I'in tüm zamanlardaki tramadol tüketim miktarı Grup II ile karşılaştırıldığında 15.dak. ve 45.dak.dakikadaki tramadol tüketim miktarı gruplar arasında fark gözlenmezken(P > 0,05), 30.dak., 60.dak., tramadol tüketim miktarı Grup I de düşük bulundu(P < 0,05).Diğer zaman dilimlerindeki tramadol tüketim miktarları Grup I de Grup II ye oranla anlamlı derecede düşük bulundu(P < 0,001). Total tramadol tüketim miktarları ise Grup I de Grup II ye oranla anlamlı derecede düşük bulundu(P< 0,001).
Özet (Çeviri)
In this study we aimed at researching the effect of 50 mg deksketoprofen trometamol, which was administered to the patients who had microchirurgyc lumbar discectomy preoperative and postoperative in 3 doses I.V. with 8-hour intervals, on postoperative VAS scores and 24-hour total tramadol consumption and patient satisfaction.Our study was carried out double blind, prospective and randomized on 50 patients at the age range of 18-65, weight range of 50-120 kgs, in risk group of ASA I ? II and planned to be administered microchirurgyc lumbar discectomy at neurosurgery clinic. The Group I was administered I.V. 50 mg of deksketoprofen trometamol just before induction and one dose of deksketoprofen trometamol was administered at the 8. and 16. hours after the first dose was administered. The Group II (control group) was administered placebo at the 8. and 16. hours pre and postoperative. Both groups were administered tramadol 24 hours via HKA device I.V. postoperative. Level of analgesia in patients was evaluated through visual analogue scale (VAS) at the 0.,15., 30., 45., 60. minutes and 2., 3., 4., 5., 6., 8., 12., 24. hours. Consumption of tramadol was recorded. Analgesic efficiency of deksketoprofen trometamol and its effect on consumption of tramadol were compared.VAS scores of Grup I were found significantly lower compared to those of Grup II (P< 0,001). Comparing all-time consumption of tramadol of Group I with Group II, consumption of tramadol was found lower in Group I at 30. and 60. minutes (P < 0,05)while no difference was observed at the 15. and 45. minutes between the groups(P > 0,05). Tramadol consumption of Group I in other time periods was found significantly lower compared to Group II (P < 0,001). As for the total tramadol consumption, it was found significantly lower in Group I compared to Group II(P< 0,001).