Postoperative analgesic efficacy of intravenous dexketoprofen in lumbar disc surgery
Lomber disk cerrahisinde intravenöz deksketoprofenin postoperatif analjezik etkinliği
- Tez No: 524208
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) hafif ve orta şiddette olan postoperatif ağrıların kontrolünde tek başına veya opioidlerle birlikte kullanılabilmektedir. Çalışmamızda NSAİİ olan ve yeni kullanıma giren i.v. deksketoprofen trometamolün, lomber disk cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif analjezik etkinliğini ve total tramadol tüketimine etkisini araştırdık. Placebo kontrollü, randomize, çift kör çalışmaya 60 hasta dahil edildi. Grup K (Kontrol Grubu, n=30) ve Grup D (Deksketoprofen Trometamol Grubu, n=30)'deki hastalara standart genel anestezi verildi. Grup K ameliyat bitiminden 30 dk önce ve postoperatif 12. saatte i.v. 2 ml %0.9 NaCl, Grup D'ye de aynı zamanlarda deksketoprofen i.v. 50 mg verildi. Postoperatif dönemde tüm hastalara tramadol 25 mg bolus, 15 dk kilitli kalma süresi ile Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazı bağlandı. Postoperatif dönemde tüm hastaların 0, 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 18 ve 24. saatlerde VAS ve VRS değerleri, ilk analjezik ihtiyacı, total tramadol tüketimi, ortalama arter basıncı (OAB), kalp hızı (KH) ve olası yan etkileri not edildi. Her iki gruba da Aldrete skorlaması, Ramsey Sedasyon Skalası (RSS) uygulandı. Gruplar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Postoperatif dönemdeki yan etkiler (bulantı, kusma, mide ağrısı ve yanması, kaşıntı, baş dönmesi, baş ağrısı) de ayrıca not edildi. Demografik veriler, operasyon süresi, OAB, KH açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Grup D'de, ortalama ek analjezik ihtiyacı 151,33±81,98 dk'da başlarken, bu süre Grup K'de 19±5,78 dk'da olmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: We investigated the postoperative analgesic efficacy and effect on total tramadol consumption of intravenous dexketoprofen trometamol, a new nonsteroidal anti-inflammatory drug, in patients that had undergone lumbar disc surgery. Methods: Sixty patients were included in this placebo-controlled, randomized, double-blind study. General anesthesia was applied to both groups. Group D (n=30) received dexketoprofen (50 mg) intravenously 30 minutes before the end of surgery and at the postoperative 12th hour, whereas group C (n=30) received 2mL of 0.9% NaCL intravenously at the same time points. All patients received a patient controlled analgesia device with a tramadol, 25 mg bolus, 15 minutes lockout protocol, and were followed with visual analog scale, verbal rating scale, modified Aldrete recovery scoring system, and Ramsay sedation scale in the postoperative period. Results: There was no significant difference between the groups for demographic data, duration of surgery, mean arterial pressure, and heart rate.