Vena Cava Superior sendromu olan Behçet hastalarında obstrüktif uyku apne sendromu sıklığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 624711
  2. Yazar: AYCAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş: Poliklinikte izlenen VKSS tanılı BS hastalarında uyku bozuklukları, horlama ve uykuda apne gibi obstrüktif uyku apne sendromunu (OUAS) düşündüren yakınmaların varolduğunu gözlemliyorduk. Bu çalışmada VKSS'u olan BS hastalarında OUAS sıklığına uygun kontroller ile karşılaştırarak bakmak istedik. Gereç ve yöntem: Yirmi-sekiz VKSS'u olan BS hastası (Grup 1), 100 VKSS dışı damar tutulumu olan BS hastası (Grup 2), 93 mukokütanöz tutulumu olan BS hastası (Grup 3) ve 100 sağlıklı kontrol (Grup 4) çalışıldı. OUAS taraması için duyarlılığı yüksek fakat özgüllüğü daha düşük olan Berlin anketini kullandık. Berlin anketinde yüksek riskli bulunan hastalara polisomnografi testi yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında ortalama yaş, vücut kitle indeksi ve hipertansiyon sıklığı açısından fark yoktu. VCSS olan BS hastalarının %57.1'i Berlin anketine göre OUAS açısından yüksek risk taşıyordu. Damar (Grup 2: %13), ve deri-mukoza tutulumu (Grup 3: %7) olan BS hastalarında bu oranlar sağlıklı kontroldekine (Grup 4: %9) benzerdi. Şimdiye kadar Berlin anketine göre yüksek riskli bulunan toplam 15 kişiye polisomnografi yapıldı: 4 VKSS, 2 VKSS dışı damar tutulumu olan BS hastası, 1deri mukoza tutulumu olan BS hastası ile 4 sağlıklı kontrolde OUAS saptandı. 2 VKSS olan BS hastası ve 2 sağlıklı kontrolde ise saptanmadı. Kısıtlılıklar: Polisomnografi sınırlı sayıda kişiye yapılmıştır, ayrıca BS dışı hastalıklarla ilişkili VKSS olan hastalar kontrol grubu olarak alınmamıştır. Tartışma ve sonuç: Bu çalışma ile VKSS öyküsü olan BS hastalarında OUAS sıklığının oldukça arttığını gördük. Vena kava süperior trombozu sonrasında gelişen venöz kollateral damar ağının üst solunum yoluna dıştan basısının bu duruma yol açıyor olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and background: Superior vena cava syndrome (SVCS), is a medical emergency and can also be seen in Behçet's syndrome (BS). We had noted that BS patients with SVCS frequently complainedof sleep disturbances, snoring and sleep apnea, suggesting an obstructive sleep apnea (OSAS) syndrome. We formally surveyed the degree of risk for OSAS among BS patients with SVCS and suitable controls using the Berlin questionnaire, a screening questionnaire for OSAS with a high sensitivity and modest specificity. Methods: We studied 28 BS patients with SVCS (Group 1), 100 BS patients with vascular involvement without a SVCS (Group 2), and 93 BS patients with no vascular involvement (Group 3). Also 100 apparently healthy individuals (Group 4) of similar age and gender to BS patients were studied. Results: The Berlin questionnaire categorized 57.1 % of the BS patients with SVCS (Group 1) as having a f high risk for OSAS and this was significantly higher compared to that found in the control groups. Conclusions This study shows that BS patients with a history of VCSS are at high risk of OSAS. This is probably due to the external pressure of the significant venous collaterals on the upper airways. Our results should further be confirmed by polysomnography which is the gold standard for recognizing OSAS