Akciğer kanserli hastalarda radyoterapinin sebep olduğu akut özefajitin önlenmesinde oral glutaminin etkinliği
The efficacy of oral glutamine in prevention of acute radiotherapy-induced esophagitis in the patients with lung cancer
  1. Tez No: 266715
  2. Yazar: ÖZNUR DÖNMEZ TUTANÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. BURHANEDTİN ZİNCİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AmaçBu çalışmada; torakal RT alan akciğer kanseri tanılı hastalarda radyoterapinin sebep olduğu akut özefajitin önlenmesinde oral glutaminin etkinliğini araştırmayı amaçladık.Materyal ve MetodDicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı' nda Ocak 2008- Ocak 2010 tarihleri arasında tedavi ve takip edilmiş akciğer kanseri tanılı 46 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar iki gruba ayrıldı. Profilaktik toz oral glutamin 1.gruptaki 21 hastaya; günlük 30gram olacak şekilde verildi. 2.gruba oral glutamin verilmedi. Hastalar yaş, cinsiyet, evre, histopatolojik tip, tedavi seçimi, RT sahasına giren özefagus uzunluğu ve tümörün lokalizasyonu bakımından karşılaştırıldı. Radyoterapinin sebep olduğu akut özefajit açısından iki grup değerlendirildi.BulgularToplam 46 hasta çalışmaya alındı. Grup 1'de 21 hasta (% 45,7), grup 2'de ise 25 hasta (% 54,3) vardı. Hastalarda yaş, cinsiyet, evre, histopatolojik tip, tedavi seçimi, aldıkları RT dozları, RT sahasına giren özefagus uzunluğu ve tümörün lokalizasyonu açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi(p>0,05). Glutamin verdiğimiz 1.grupta hastalarımızın % 61,9'u (13 hasta) grade 1'de kalırken, glutamin vermediğimiz hastalarda grade 1 özefajit % 8,0'de (2 hasta) kaldı. 1.grupta grade 3 özefajit % 4,8 (1 hasta) iken, 2.grupta grade 3 özefajit % 44,0 (11 hasta) olarak tespit edildi. Glutamin verilen hastalarla, verilmeyen hasta grubu (2.grup) arasında özefajit gradeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi(p0,05).SonuçBiz bu retrospektif randomize deneysel çalışmamızda, torakal RT alan akciğer kanseri tanılı hastalarda radyoterapinin sebep olduğu akut özefajit şiddetinin oral glutamin ile belirgin şekilde azalabileceğini saptadık. Sonuç olarak bu çalışma radyoterapinin sebep olduğu akut özefajitin şiddetinin önlenmesinde oral glutamin kullanımının yararlı bir rolü olduğunu belirtmektedir. Ancak dünya genelinde yapılmış benzer literatürleri, çalışmamızla karşılaştırıp incelediğimizde bu kanıya varabilmek için daha geniş popülasyonlu hasta içeren, prospektif randomize çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
AimThe aim of this study is to find out the efficacy of oral glutamine in the prevention of acute radiotherapy-induced esophagitis in the patients with lung cancer, who are treated with thoracic radiotherapy.Material and Method46 patients with lung cancer, who were treated and kept under control between January 2008-January 2010 are included in the study by the Department of Radiation Oncology, Faculty of Medicine, Dicle University. The patients included in the study are divided into two groups. 21 patients in the first group was given prophylactic oral powder glutamine (daily 30gram). But the patients in the second group weren?t given oral glutamin. The patients were compared according to age, gender, stage, histopathologic type, treatment choice, irradiated esophagus length and location of tumour. Two groups were assessed in terms of acute radiotherapy-induced esophagitis.FindingsTotally, 46 patients were included in the study. There were 21 patients in group 1 (45,7 %), 25 patients in group 2 (54,3 %). No significant difference was observed statistically between two groups in terms of age, gender, stage, histopathologic type, treatment choice, received radiation doses, esophagus length in RT field and location of tumour(p> 0,05). In the first group that was given glutamine, 61,9 % (13 patients) of our patients were grade 1 where as in the second group that weren?t given glutamine, 8,0 % (2 patients) of the patients were grade 1. In the first group 4,8 % (1 patient) of patients was grade 3 esophagitis, but in the second group 44,0 % (11 patients) of patients were grade 3 esophagitis. A significant difference was observed statistically between the glutamine-supplemented group (first group) and the glutamine-free group (second group) (p 0,05).ResultIn our retrospective randomised experimental study, we have determined that in the patients with lung cancer, who are treated with thoracal radiotheraphy, the severity of acute radiotherapy-induced esophagitis may be decreased with oral glutamine. In conclusion, the results of this study suggest a beneficial role for oral glutamine use in prevention of the severity of acute radiotherapy-induced esophagitis. But when we compare similiar trials in the world with our study, we think that prospective randomized clinic trials with larger patient populations should be done to be able to reach this result.