Sistolik fonksiyonların korunduğu koroner arter hastalığında diyastolik fonksiyonların koenzim q10 ile ilişkisi
The relationship between diastolic functions and coenzyme q10 in the presence of coronary artery disease with preserved systolic functions
- Tez No: 266724
- Danışmanlar: PROF. DR. A.AZİZ KARADEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AmaçKoenzim Q10' un yüksek enerji gereksinimi olan miyokard gibi dokularda temel ATPkaynağı olan mitokondriyal oksidatif fosforilasyonda anahtar rol oynar. Kalbin diyastolikfonksiyonunun yüksek enerji gerektiren bir proçes olduğu, hücrenin enerjimetabolizmasındaki değişikliklerin de diyastolik disfonksiyona ve uygunsuz kardiyakremodellinge yol açtığı bilinmektedir. Çalışmamızda sistolik fonksiyonları korunmuş KAH'ta diyastolik fonksiyonlar ile Koenzim Q10 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Metod ve BulgularÇalışmaya 22(%34,4)' si kadın, 42(%65,6)' si erkek olmak üzere toplam 64 hasta alındı.Ortalam yaş 57,5±13,1 olarak hesaplandı. Hastaların 21 (%32,8)' inde Anlamlı KAH(-), 43(%67,2)' ünde Anlamlı KAH(+) mevcuttu. Plazma Koenzim Q10 düzeyi yönünden gruplarkarşılaştırıldığında Anlamlı KAH(+) olan grupta plazma Koenzim Q10 düzeyi istatikselanlamlılıkla daha düşük tespit edildi. Benzer şekilde plazma Koenzim Q10 düzeyi Mitralannulüs E'/A'
Özet (Çeviri)
AimsCoenzyme Q10 plays a key role in mitochondrial oxidative phophorilation which is themain source of ATP for high energy requirement tissues such as myocardial tissue. It isknown that diastolic function of the heart is a process which requires high energy, and that thechanges in cells energy metabolism is lead to dystolic disfunction and inappropriate cardiacremodelling. In our study, we aimed to investigate the relationship beetwen DiastolicDisfunction in Coronary Artery Disaese with preserved systolic functions and CoenzymeQ10.Methods and ResultsA total of 64 patients were included into the study: 22(34.4%) female and 42(65.6%)male. Mean age was 57,5±13,1. while 21(32,8%). Patients had Significant CAD(-), 43(67,2%)patients had Significant CAD(+). When plasma Coenzyme Q10 levels were compared interms of groups, plasma Coenzyme Q10 level was found to be lower in statistical significancein the group of Significant CAD(+). Plazma Coenzyme Q10 level was found to be statisticallyhigh in the group of the Mitral annulus E'/A'