Çift skleral flep ile posterior sklerotomili evisserasyon
Posterior sclerotomy with double scleral flap
  1. Tez No: 266725
  2. Yazar: UMUT DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİN SÖKER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çift skleral flep yöntemi ile posterior sklerotomi yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz evisserasyon ameliyatları sonrası; implant açılması, protez motilitesi ve kozmetik olarak hasta memnuniyeti değerlendirildi.Gereç-Yöntem: Çift skleral file yöntemi ile evisserasyon yapılan 38 hastanın 19'u erkek 19`u kadın idi. Ortalama yaş 29. 1 (veri aralığı 5-83 yıl) idi. En sık travmaya bağlı fitizik gözlerde ve absolü endoftalmik gözlerde evisserasyon endikasyonu konuldu. 30 (% 78.9) hastada orta düzeyde, 8 (% 21.1) hastada ise illeri düzeyde fitizis bulbi mevcuttu. Tüm olgulara Akrilik impant yerleştirildi. 29 hastaya (% 76.3) 20 mm, 9 hastaya (% 23.7) 18 mm çapında implant yerleştirildi. Protez motilitesi dört kardinal bakış abdüksiyon, addüksiyon, elevasyon ve depresyon yönündeki hareketliliğe göre: Protezde hiç hareket yok (0), tek yöne hareketi olanlar (1+), iki yöne hareketi olanlar (2+), üç yöne hareketi olanlar (3+) ve dört kardinal yöne hareketi olanlar (+4) olarak beş grupta değerlendirildi. Hasta memnuniyeti ise subjektif olarak (iyi, orta, düşük) değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 38 hastadan yanlızca bir hastada implant açılması meydana geldi. Dört kardinal yönde protez motilitesi (+4) 17 hastada, üç kardinal yönde protez motilitesi 11 hastada, iki kardinal yönde protez motilitesi 10 hastada izlendi. Kozmetik açıdan subjektif olarak, Kirpik ptozisi gelişen 1 (%2.6) hastamızda düşük derecede memnuniyet olurken, 8 hastada(% 21.1) orta derecede 29 hastada (%76.3) ise iyi derecede memnuniyet izlendi.Sonuç: Çift skleral flep yöntemi ile eviserasyon tekniği uygulanan hastalarda tatminkar fonksiyoel ve kozmetik sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: After evisceration surgery by the method of two posterior sclerotomy with double scleral flap, prosthesis motilities and cosmetic results was assessed by patient satisfaction.Material and Methods: Double scleral flap methods with the evisceration of the 38 patients were 19 men and 19 women. Average age was 29.1 ( range 5- 83 years ) respectively. The most common indication for evisceration was traumatic phthisical eyes and endophthalmitis. 30 ( % 78.9 ) patients had moderte phytisis and 8 ( % 21.1 ) patients had severe phytisis.. Acrylic impant were placed in all patients. 20 mm implants were placed in 29 patients ( % 76.3 ) and 18 mm implants were placed in 9 patients ( % 23.7). Prosthesis motility were assesed at four cardinal gaze; abduction, adduction, elevation and depression: No movement ( 0 ), one-way movement ( + 1 ), two-way movement ( + 2 ), three-way movement ( + 3 ), four cardinal directions movement ( + 4 ) were evaluated in five groups. The subjective patient satisfaction (good, medium, low) were evaluated.Results: The study included 38 patients, implant exposure only occurred in one patient. Prosthesis motility in the four cardinal directions ( + 4 ) in 17 patients, prosthetic motility in the three cardinal directions in 11 patients the two cardinal directions prosthesis motility was observed in 10 patients. Cosmesis as a subjective, evolving lash ptosis in 1 ( % 2.6 ) patient, while low-grade, 8 patients ( % 21.1 ), moderate and in 29 patients ( % 76.3) showed good degree of satisfaction.Conclusion: Patients treated evisceration techniques with the method of double scleral flap had satisfactory functional and cosmetic results were obtained.